tıbbiyeli sözlük kuralları – Tıbbiyeli Sözlük
tıbbiyeli sözlük birkaç tıbbiyeli tarafından kurulmuş, henüz gelişmekte olan bir platformdur. ilerleyen günlerde ihtiyaçlar doğrultusunda aşağıdaki kurallar güncellenebilir.1. tıbbiyeli sözlük gönüllülük ve saygı esaslarına dayanan bir platformdur.2. tıbbiyeli sözlük 18 yaş üstü tüm internet kullanıcılarının üyeliğine açık bulunmaktadır. katılım için tıbbiyeli olmak gerekmemektedir.3. tıbbiyeli sözlükte her üyenin sadece bir hesabı olması tercih edilir. birden fazla üyeliği tespit edilen kullanıcıların asıl/aktif hesabı banlanıp diğer hesapları silinir.4. üçüncü şahıs ve kurumların her türlü hukuki haklarını zedeleyebilecek giriler, bireylerarası etiğe aykırı olarak kişisel iletişimin izinsiz ifşası, nefret suçu, paylaşılması yasal olmayan link ve içerikler, telif haklarını ihlal edebilecek içerikler ve türk ceza kanununa aykırılık oluşturabilecek diğer tüm giriler bunun yanında ahlaka aykırı olarak pornografik içerik bulunduran görsel ve videolar yasaktır. gerçek veya tüzel kişiler tarafından, yasağı delen kullanıcılar hakkında başlatılan hukuki işlemlerden yönetim ve moderasyon sorumlu değildir.5. giriler tek başına anlam ifade etmelidir. yazarlardan başlığa uygun şekilde tanım içeren ve tercihen örneklendirilmiş, bakınızlarla desteklenmiş entryler beklenir. bu bağlamda bakınızların cümle içinde kullanılmaması; gizli bakınızların, başlık ve url yönlendirmelerinin uygun şekilde kullanılması formatın delinmemesi açısından gereklidir.6. başlık altındaki diğer girilere doğrudan veya dolaylı olarak cevap verilemez, diğer üyelerle giriler aracılığıyla sohbet edilemez. bir entryde bahsedilen durum hakkında yorum yapılacaksa, entry bakınızı (ebkz) ile entry numarası girilir. yazarların bireysel iletişim için mesajlar kısmını kullanmaları uygun olacaktır.7. girilerde :), ;), :p gibi ifadeler kullanılamaz. duygularını smileylerle belirtmek isteyen yazarların gizli bakınız kullanmaları gerekmektedir.8. başlıklarda çeşitli konular hakkında manipülasyon yapmak, reklam amaçlı rahatsız edici/spam giriler girmek, bir başlığa aşırı sayıda aynı giriyi girmek ve direkt olarak isim/nik verilmeden bile olsa herhangi bir bireye sataşıp polemik yaratmak yasaktır. bir yazar hakkında başlık açmak yerine, o yazarın nik6na yazınız.9. kurallara aykırılık içeren başlık ve giriler silinir. silinen entryler yazarın çöp kutusuna gider ve sözlük kurallarına uygun bir şekilde düzenlendikten sonra canlandırılabilir. çöp kutusu kısmına ayarlardan ulaşılabilir.10. mesajlar kısmında yazarları rahatsız edecek davranışlar kesinlikle sergilenemez.

kuralları gözardı eden yazarlar önce mesajla uyarılır, daha sonra 1 hafta olmak üzere geçici olarak, davranışların devam etmesi durumunda da kalıcı olarak uzaklaştırılır.kuralları hatırladığımıza göre bir de kullanım kılavuzunu gerçek anlamında kullanalım, kendi açtığınız başlıkların yanındaki "düzenle" butonu ile başlığın kategorisini değiştirebilir, başlığa foto veya şarkı linki ekleyebilirsiniz. sil butonu eğer aynı başlığa sizden başka yazarlar da katkıda bulunmuşsa başlığı açan yazar için inaktif olacaktır. eklemek istediğiniz foto eğer cihazında ise hızlıresim veya imgur gibi sitelerden foto için link elde edebilirsiniz. başlık açmak için "yeni başlık" bağlantısını kullanmak gerekmektedir. başlıklar sadece yönetim, moderasyon ve başlığı açan yazar tarafından değiştirilebilir. profilinizdeki vitaller kısmının en sağdaki sayısı bugün girdiğiniz entry sayısı, daha sonra sırayla 1 haftalık, 1 aylık ve tüm zamanlarda yazdığınız entry sayısı gelmektedir. son aktivite kısmı bahsi geçen yazarın en son sözlükte bulunduğu tarih ve saati göstermektedir. aktif yazar etiketi yazarın sözlüğe erişiminin yönetim tarafından engellenmediğini gösterir. herhangi bir konuda aklınıza takılan her şeyi sorabilir, olumlu veya olumsuz fikirlerinizi ve yönlendirici önerilerinizi paylaşabilirsiniz. hepsi ve daha fazlası için;

(bkz:batikon)

(bkz:dexterity)

(bkz:aorticdissection)

(bkz:iye)

(bkz:je m abandonne)

(bkz:drkraken)
aslında 1. kuralı kural olmayan,diğer kuralları da henüz beklentileri tam olarak karşılamayan,yine de olumlu bir adım olarak gördüğüm iç tüzüğümüz.
tıbbiyeli sözlük'ün ilk kuralı: tıbbiyeli sözlük'ten bahsetmemektir.

tıbbiyeli sözlük'ün ikinci kuralı: tıbbiyeli sözlük'ten bahsetmemektir.
bizler için vardır,sözlük kurallarıdır lakin bunları okutmadan kimsenin üyeliğini onaylamamak lazım gelir.hatta sınav bile yapablirsiniz alışık bu bünyeler.

Editus communis : çömez isterük nidaları yükseliyordu.
Genel olarak ihlal edilen kurallardır. Bu ne biçim sözlük diyesim geliyor bazen. Sözlük formatını bilmeyen onca yazar varken çömez modunun şart olduğu belli.
geçen aylarda yaşanan tartışma görünümlü "aşağılamalı, hararetli ve hakaretli" sözlük ortamının yumuşaması ile yeniden bir şeyler yazmaya karar verdim sözlük.

ben olsam da olmasam da sözlük açısından bir şey değişmiyor zaten, bunun farkındayım.

ama benim açımdan bir şeyler değişiyor sonuçta.dexterity'in yazdığı entryden bir kesiti buraya bırakayım bi."son söz olarak bir daha kimsenin burada siyasi görüşü, dünya görüşü, dini, cinsiyeti, etnik kökeni vb. nedenlerle hakaret edilmesine, aşağılanmasına izin verilmeyecek. gerekirse bu site kapanacak ama aynı olaylar tekrar yaşanmayacak. "bu yazdığı kesit, yukarıda kural olarak yazan 10 maddeden daha önemli.

umarım yazılan bu cümlelerin hakkı verilerek güzel bir sözlük ortamının devamını sağlarlar.
herkese yeniden merhaba. önerilere açık olduğumuzu belirtiriz, katılımlı olalım ve büyüyelim istiyoruz.