Diğer herhangi bir insan grubunun astrolojiye inanması gibi, inanan kişinin bu konudaki irrasyonelliğini gösterir, üzer.
kendini bir başkasına anlatmak için kullanılan bir yöntemdir. bu arada evlilik programlarında en sık karşılaştığımız soru.

-beyefendi burcunuz nedir?

-hanımefendi burcunuz nedir?
birilerinin bizimle ilgili bir şeyler yazması hoşumuza gidiyor.İnanmasak da okuyoruz.Barnum efekti denen birşey var sonuçta.
astroloji denince gazete köşelerinde öylesine yazılan burç yorumlarını anlayan tıbbiyeli mümkünse astrolojiye de inanmasın diye karşılık vereceğim başlık.

dipnot: astroloji demek tek başına burçları yorumlamak değildir, astrolojik doğum haritası diye bir şey vardır.
Astroloji birçoğumuzun sandığı gibi insanları 12 burca ayırmaz yalnızca, gezegen hareketlerini yorumlar, tamamen kişiye özgü. Hepimiz farklı günlerde saatlerde doğduk. Bu esnada gezegenlerin konumları da farklıydı. O zamanki gezegen konumları, şuanki gezegen konumları ile beraber yorumlanırsa ancak anlamlı olur. İnanmak istiyorsanız zaten inanırsınız, istemiyorsanız tarihteki önemli kişilerin doğum haritaları ve yaşamlarını karşılaştırın belki düşünceniz değişir.
Gezegen konumları falan iyi güzel de anne karnında iken birkaç kas, yağ tabakası ve periton sayesinde seni etkilemeyen olaylar vajinal kanalı geçip dogum işlemi oluşunca birdenbire seni etkilemeye başlıyor, vay anasını. Kusura bakmayın ama evin yakınına yapılan bir inşaat, yakınlarda bir dağ hatta o sırada sokakta geçen bir kamyon bile sizi o milyarlarca km uzaklıktaki yıldız ve gezegenlerden emin olun daha çok etkiliyordur.