tıp fakültesini seçme nedenleri

  • /
  • 6
tarafımdan insan yapısını daha yakından tanımak adına seçilmiş bölümdür. yeri gelir gördüğünüz hastalığı kendinizde arar tanı koyarsınız (daha çok 3. sınıfta oluyor) yeri gelir motivasyonunuz sağlamken güzel bölümlerde asistanlıklar hayal eder, kötü gününüzde ise herhangi bir sağlık ocağında aile hekimliğinin rahatlığını düşünürsünüz. ama en çok da yapılan hata bu bölümü para için seçmektir. para için veya ego şişirmek için okunacak bölüm değil bu dostlar, o tavırla giren çok kişi tanıyorum ki ileride mutsuzluk bir yerde yakalarına yapışıyor. severek yapılırsa tadından yenmez o ayrı.
biyolojim iyi diye seçmiştim,girdiğim ilk derste keşke seçmeseydim dedim,hocaların geneli doktor ama kesinlikle öğretmen değiller, bu sebepledir ki öğretme becerileri yok denecek kadar azdır. kendi kendine öğrenebiliyorum diyenlere tavsiye edilen bir fakülte
merak , buyuyunce doktora gitmeme gerek kalmaz işte dusuncesi :)
aileden genetik olduğu düşünülen meslek.
ebeveynlerin biri doktor ise olma ihtimali yüksek , anne ile babanın ikisi de doktor ise bir de üstüne puanın tutuyorsa aramıza hoş geldin tıbbiyeli.
" günümüzün türkiyesinde " bir yerde tıbbiyeliyim / doktorum demenin yaşattığı farkı düşünmek yetiyor. üstüne iş bulma garantisi ve maaşın yüksekliği düşünüldüğünde de pek tereddütle kalınmayıp kazandıysam okurum deniliyor
(bkz: yok öyle bir dünya) tutkusuz ne okunacak ne de yapılacak bir meslek.
aslında çok büyük ve tehlikeli planlarım vardı bunları kamufle etmek için doktor olmayı seçtim ilk komitede tıkandım
kesinlikle içinde para olmaması gereken nedenlerdir. para kazanma/çalışma oranı en düşük mesleklerden biri doktorluktur. daha az çalışmayla çok daha fazla para kazanılacak meslekler para için tercih edilmelidir :) kendi seçme nedenimse insan vücudunu daha iyi bilmek, tanımaktı.
kararsız lise öğrencileri bunu okuyorsa şunları söylemem gerekir; para için seçmeyin, saygınlık içinse mafya babaları insanlarımızın gözünde daha saygın. doktora şiddet, doktor öldürme olayları giderek artıyor. ama istediğiniz insanı tanımak, insanları iyileştirmek, bazı durumlarda hayata döndürebilmekse rahatça tıp yazabilirsiniz. acile gelen, müdahale edilmezse ölecek olan hastayı iyileştirmenin verdiği manevi hazzı pek az şey verebilir :)
"hem biraz hayır duası alayım hem de vatana millete faydalı olayım, biraz parayla statüde fena olmaz hani" mixi çercevesinde gelişen olaylar bütünüdür.
gelen puanla hüsrana uğrayıp paşalar gibi ankarada diş mi yoksa hala tıp mı sorusuna kura çekerek cevap bulmuşluk.
zamaninda tip okumanin verdigi cazibe ama aslinda cazibeden cok amelelikmis
annemin hayalini yasatmak.
anne önemlidir. çok önemlidir.
  • /
  • 6

içerik kuralları - iletişim