türkan saylan – Tıbbiyeli Sözlük
Batı medeniyetini yakalamayı çok yanlış anlayıp batılı olmak zanneden insan. '' biz türkler hep yakmışız yıkmışız'' sözü bu bağlamda değerlendirilmelidir.
Onu eleştiren çoğu kişinin hayal edemeyeceği kadar bu ülkeye iyiliği dokunmuş insandır. Sadece lepra konusundaki başarısı her sağlıkçı için gurur ve saygı duyulması gereken bir başarıdır. Ayrıca kız çocukları için, eğitim imkanı olmayanlar için yaptıkları da ayrı bir dünyadır.
Türkan saylan ve ekibi beni odasına çağırdı. Türbanını çıkar dedi direndim. Caps lock on: oğlum sen erkeksin Çıkar şunu dediler. Direndim. Caps lock of
hayatını anlatan kitaplar yazılmıştır. Ancak ben bunlar arasında Ayşe kulin'in "türkan tek ve tek başına" kitabını okudum ve çok etkilendim. Vakit bulursanız okuyun derim. bu dünyadan göçmeden ardında bıraktığı bir sürü güzel şeyi, hekimlik hakkında değerli olduğunu düşündüğüm anılarını okumak bana çok şey kattı.
81.doğum gününü,bugünkü google doodle ile hatırladığım kardelenlerin annesi,çağdaş ve atatürkçü insan.
Türkan. Ah be hocam. Kardelenlerin Türkan hocası hastaların biricik hekimi tıbbın zirve insanı. Sana olan saygı ve sevgim hiç bitmeyecek

Rahat uyuyun.