tus dershaneleri – Tıbbiyeli Sözlük
Günümüzde daha 1. Sınıftan hangisine gitsem muhabbetlerine konu olan eğitim ve ticaret yuvaları. Bizleri doktorluğun asıl gereken pratik kısmına değil de kağıt üstünde bilgileri test eden bir sınava hazırlarlar. Ülkemizdeki eğitim sistemi yüzünden Senelerce dershaneye gitmek zorunda kalan bir nesil olarak her ne kadar bıkmış olsak da 23-24 yaşında insanların evlenip aile kurduğu yaşlarda bizim bu dershanelere gitmemiz gerekecek ne yazık ki. Çünkü burası Türkiye ve hepimiz at yarışlarında iyi derecelere oynamak istiyoruz. (bkz:ağlanacak hale gülmek)
"nasıl olsa fazlasını kazanacaksınız" diyerek tıp öğrencilerini sömüren kurumlardır. fakülte birincilerine tus derecesi yaptırdıklarını iddia ederler.
Tus sınavını kazanmak için şart değildir.Zira tus sınavı hiç bir zaman bilgiyi ölçen bir sınav olmamıştır.

Yıllarını bu işe verip Derece yapan tipleri bir kenara koyarsak Tus sınavı için bazı şeyler önemlidir.Bir strateji belirleyip, belirli bir disiplin altında çalışan ve gereksiz bilgi yükü altında boğulmayıp taktik çalışan arkadaşlar sınavda başarılı olacaktır.İşkembeden sallamıyorum, kendimden örnek vereyim; sınavları ucu ucuna geçen sıradan bir öğrenci olarak 8-9 ay disiplinli ve taktik çalışarak, hiç dershaneye gitmeden ftr uzmanlığını kazanmıştım.

Zeka falan hikaye, hepimiz doktoruz sonuçta.

Çalışma kısmı da çok fark ettirmiyor aslında, herkes çalışabilir.

Burada önemli olan taktik yapmak, gereksiz yerlerde vakit kaybetmemek, stratejik çalışarak yakın hafızayı dolu tutmak.Şu aşikar ki dershanelerin fark yarattığı yer, neyin önemli neyin önemsiz olduğunu öğrencilerine göstermek. Yoksa adamlar bilgiyi kepçeyle kafamızın içine sokmuyor.Her şey taktik abi, dershaneleri gözümüzde büyütmeyelim.
Kesinlikle tus kazanmak için şart değildirler, ama rakiplerin kaydolunca senin de kaydolmak zorunda hissettiğin yerlerdir, 5. Ve 6. Sınıf tıp öğrencilerinin Haftasonunu unutmalarına neden olan yerlerdir, genellikle sabah 08.30 dan akşam 19.00 a kadar günde yaklaşık 10 saat ders olan yerlerdir
BİLİMSEL TOPLANTI ADI ALTINDA FAALİYET YÜRÜTürler,faturayı ise verdikleri kitapçıklar adına keserler.