üfürüm

dinleme sırasında işitilen ve kalp faaliyetleriyle ilişkili bulunan kalp seslerinin tümü.
ellerinde steteskop bekleyen doktorcukların duymadan duyduk dedikleri sesleri ihtiva eder

+duydun mu?
-duydum
+ne duydun?
-ıııııı.....????!!!!!(ne duydum lan ben)
kalbin içindeki yüksek basınç nedeni ile kanın fizyolojik bir yol dışında başka bir yoldan ya da fizyolojisi bozulmuş olan normal yollardan geçerken oluşan jet akımı ile meydana gelen sesler.
insan kalbinde kanın regüjitsyonunu engellemek ve efektif bir şekilde ejeksiyon oluşturabilmek için kapakçıklar oluşmuştur.. bu kapakçıklarda eyada gelen daralma ya da genişleme gibi patolojiler basınç farkına göre bir ses çıkaracaktır.
ayrıca pda, av fistül , vsd gibi ekstra ollar da oluşacak jet akım ile üfürüme neden olacaktır. (asd nin kendi üfürümü yok bu arada. atriumlar arası basınç farkı çok az. ancak soldan sağa şant geliştiği için rölatif ty ve py üfürümleri meydana gelecektir.)

yazıyı yazarken her doktorun yaptığı gibi gaza geldim.. evet.. bir de `masum üfürüm` lrimiz var. ancak hiç sevmiyorum o konuyu..

üfürüm tariflerken s1, s2 ye göre sistol ya da diyastoliği belirleriz. sesin yükselmesi ya da azalmasına göre kraşendo ya da dekraşendo terimlerini kullanırız.. en saçma kısım ise 1 den 6 ya kadar puan verme kısmı.. bir de diyastolik üfürümlere rulman dersek artistlikten geçilmez..

örnek bir aort stenozunda üfürüm kan sistol boyunca o darlığı yenmeye çalışacağı için pansistolik olur. genelde de yüksek şiddette duyarız.. hatta 4/6 gibi olup tril bile palpe edebiliriz.
sistolik üfürüm daima patolojik değildir,ancak diastolik üfürümler daima patolojiktir.
kan akımının laminer özelliğini kaybetmesi sonucu oluşan ses. kalpte ya da carotis, renal arter gibi damarlarda duyulabilir.

bu üfürüm denen nanenin ne olduğunu ayırt edebilmek için önce internetteki örnekleri dinleyin. neyi duyacağınızı bilmeden duyamazsınız o üfürümü ya da seslerin çiftleşmesini.
staj grubumdakiler duyduk derdi hocaya da neyi duyduklarını bilmezlerdi falan. acayip.
hangi darlikta hangi yetmezlikte hangi ufurumun duyuldugunu "ezberlemeye" calismak tam bir ciledir. eger mantigini anlayamamissaniz, kardiyak siklusu gozunuzun onune getiremiyorsaniz ogrenmesi gercekten cok zor olan bir durum. ezberleyerek belki kardiyoloji staji gecilebilir ama mantigini anlamadikca kalici olmaz
dun gece bir intern olarak 24 saatlik nöbetim sırasında sekreterlik yapmaktan bir an kurtulup duyabildigim ses. 24 saatte bir defa steteskop taktım. onda da mırın kırın eden bir asistan vardı başımda. selamlar
(bkz:kardiyak üfürüm)

sistolik üfürüm ; en yaygın olarak karşılaşılan tiptir. bunlar sistolik periyodun başlangıcında, ortasında veyahut sonunda oluşabilirler. holosistolik bir üfürüm s1 den s2 ye kadar sistol boyunca devam eder.
pansistolik bir üfürüm ise s1 boyunca devam eder ve s1 sesi rahatlıkla duyulurken s2 belirsizleşir.
yani s2 sesinin şiddeti azalmıştır
diastolik üfürümnadiren rastlanır s2 sesinden sonra meydana gelir
devamlı üfürümhem sistol hemde diastolun birleşimidir

yoğunluk derecesine girmeyeceğim. mantığını anlamıyınca çin işkencesi
ingilizcesi çok hoş olan ^^
(bkz: murmur)

içerik kuralları - iletişim