ülkemizde suçlara verilen cezalar – Tıbbiyeli Sözlük
Normalde bir hukuk devletinde suçlara verilmesi gereken yasaların özelliği suçu caydırıcı yönde olmasıdır. Caydırılmalı ki işlenme ihtimali azalsın. Fakat şu son 10 yıldır ısrarla suçlulara tam tersi teşvik edici bir sistemle hareket ediyoruz. Yok takım elbise giymiş,kravat takmış hoopp iyi hal indirimi, bir sürü zırvalamadan sonra ceza indirimleri yapılıyor. Hatta durum o kadar tersine döndü ki eşini öldüren,çocuğa tecavüz eden serbest kalıyor, hatta destekleniyor bile.Şimdi ise `idam getirilsin` diye tepkiler var. Pardon ama eskiden idam varken ölenleri,öldürülenleri nasıl da unuttuk. Hatta sizlere şunu sorarım: acaba idam cezasının neden kaldırıldığını hatırlıyor musunuz? Şimdi idam cezası tekrar gelirse kaosun tekrar artacağını hatırlatmak isterim size.
Diğer konular için yorum yapmayacağım ancak hayvanlara uygulanan muamelenin karşılığının mala zarar verme ile bir tutulması gerçekten insanlık dışı. Hayvanlar ile ilgili gerekli anayasal düzenlemeler yapılmalı.
standardı olmayan cezalardır. ülkedeki boğucu hukuksuzluğu gösterir.
şöyle ki, Türkiye'de nüfuzu ve yaptırım gücü olan bir kişi ile sıradan bir vatandaş aynı suçu işleseler genellikle ilki yaptığı şey için neredeyse ödüllendirilirken, ikincisi en ağır cezalara çarptırılmaktadır.