yeniçeri ocağının kaldırılması

15 haziran 1826 yılında ll.mahmut tarafından kaldırılmıştır.bu olaya vaka-i hayriye denmişse de şimdiden bakıldığı zaman bu olayın `vaka-i şerriye` olduğu açıktır.
yeniçerilerin ülke savunmasından çekilmesinin ardından balkan afrika ve arabistan yarım adasında çok kısa sürede sömürgeler kurulmuştur.
nihayet olarak ordusu olmayan bir devlet hüvviyetindeki imparatorluk kaçınılmaz olarak yıkılmıştır.
yeniçeriler kapıkulu askerlereridirler.istanbul'da bulunur ve istanbul'un asayişinden sorumludurlar.yani gidip arabistanı afrikayı korumazlar bu bir.
ikincisi osmanlı tarihini hiç okudun mu bilmiyorum yeniçeri ocağı son dönemlerinde istanbulda bir çok isyan çıkarmış hatta padişahları yerinden edecek cesarete erişmiş bulunmaktaydı.bahşişleri ödenmediğinde padişahına karşı çıkan bir askeri kim istemez değil mi?
doğru düzgün okumadan yorum yapmayın tıp kazanan adamların burda vizyonsuz yorumlar yaptığını görmek gözlerimi kanatıyor.
toplarla ocak bombalanmıştır. (nasıl bir cümle oldu bu neyse) yerine asakir-i mansure-i muhammediye kurulmuştur. zaten daha öncesinde nizam-ı cedid kurulmuştur. neden kurulmuştur? nedenini de bilmek lazım.
yeniçeri ocağının kaldırılması sadece ocak mensuplarının temizliğinden ibaret değildir aynı zamanda bektaşilik inancının da anadolu'dan temizlenmesi manası taşır.bektaşi tekkeleri bu süreç sonrasında nakşibendi tarikatlara verilmiş ve anadolu'dan bir inancın silinmesi amaçlanmıştır.bu hadise hala kanayan bir yaradır ancak ne kadar katledersen katlet ne hacı bektaş bitmiştir ne de onun torunları.hala burdayız :)

içerik kuralları - iletişim