zorunlu hizmet yükümlülüğü – Tıbbiyeli Sözlük
Sağlık, eğitim ve asayiş-savunma alanı kamu kurumlarında çalışan personeller için söz konusu olan yükümlülüktür.Ülkemizde iller ve ilçeler sosyoekonomik gelişmişlik düzeyine göre 6 dereceye ayrılır.Hekimler için zorunlu hizmet süreleri de bulundukları bölgenin derecesine göre 300-550 gün arasında değişir.
(bkz:dhy)(bkz:devlet hizmeti yükümlülüğü)sağlık bakanlığının hazırladığı bir yasa tasarısında ''pratisyen hekimler, tus’u kazansalar bile (hakları saklı tutularak), mecburi hizmetlerini tamamlamadan uzmanlık eğitimlerine başlayamayacak. '' ibaresi yer almaktadır. yeni sağlık bakanı `recep akdağ` bunun şimdilik rafa kaldırıldığını söylemiştir.
Birey devlet için değil devlet birey için olduğundan, yurttaş vergisini veriyorsa ve askerliğini yapmışsa ülkesine karşı kişisel sorumluluklarını yerine getirmiş olduğundan, basiretsiz yöneticilerin hatalarının bedelini genç doktorlar ödemek zorunda olmadığından ve geri kalan her şey açık bir zulüm olduğundan, zulüm ise insan hakkı ihlali olduğundan ve insan hakları ihlalleri de vicdanen ve kanaaten bağımsız yargı tarafından onarıldından ve cezalandırıldığından hem bu zoraki durum ülkede daha farklı karışıklıklara sebebiyet vereceğinden bugün olmasa da yarın durum normale döner ama ülke zaman kaybeder. Feryadımız ondan.

peşin edit:sende bu mesleği seçmeseydin başında kabullendin bunu diyecek yazarlar için bütün boşanma davalarını da gözden geçirmelerini istiyorum.