bipolar affektif bozukluk – Tıbbiyeli Sözlük
manik depresifliktir. iki dönemleri var, mani(enerji ve aktivite fazlalığı) ve depresyon(manik dönemin tam tersi) .tedavisinde duygudurum dengeleyicisi ilaçlar kullanılır.
Zor bir hastalıktır bipolar bozukluk. Bu hastalığa sahip olmak ayrı, bu hastalığa sahip olan birisiyle aynı evde yaşamak ayrıdır. Depresif dönemlerde kendini günlerce odaya kilitleyen, sorduğunuz şeylere cevap vermeyen, konuşmayan, gülmeyen, masasının çekmecesinde intihar mektubu ve vasiyet saklayan bir ebeveyn, manik dönemlerde ilaçlarını bırakan, ailesini düşünmeden maaşının tamamını saçma sapan şeylere harcayan, yerinde duramayan, aniden saldırganlaşan, hatta direksiyon başında manik kriz geçirip kaza yapan bir ebeveyn. Zordur.
Direksiyon başında manik krizle kaza. Hatta gün içinde başvurulan şiddet. Evde saklanan kesici ve delici aletler, gözlenen kapı pencere, eline geçmesin diye köşe bucak gizlenen uyku hapları. Basit şeylere aşırı sinirlenen aile ferdine sırf hasta olduğu için, sesini çıkaramamak ve bu yüzden geriye kalan herkesin çeşitli kişilik bozukluklarına sahip olması. Zordur sözlük. Çok zor.
bipolar bozukluk başlığında dört tane hastalığımız bulunuyor. dsm v bunlar.

bipolar i : manik epizota eşlik eden minor ya da major depresif epizot. dikkat psikotik semptomlar olabilir!

bipolar ii :en az bir depresif atak kriterine eşlik eden hipomanik epizot

siklotimi : hipomanik epizot kriterlerine uygun olmadan hipomani semtomlarının görüldüğü ve iki aydan kısa süren epizotlar. kısa süreli depresif semptomlar eşlik eder

ilaçla indüklenen bipolar bozukluk.şimdi biz bu bipolar hastalarını depresif dönemde yakalarız. çünkü mutlu hasta bize gelmez. eğer ki biz bunlara antidepresan reçete edersek intihara giderler. bu nedenle bu hastalara duygudurum düzenleyici reçete edilir. en iyi bilinen duygudurum düzenleyici madde lityumdur. bir çok yan tesiri vardır ancak her sınavda şıkka hipotirodiyi koyarlar.

ayrıca antiepileptikler de duygudurum düzenleyici olarak görev alabilir. karbamezapin, lamotrijin ve klinikte en çok gördüğüm depakin yani valproat.

aman bu hastalara dikkat edelim. intihar riski çok yüksek çünkü.
Pratisyenligimin ilk senesinde bir bipolar hastam olmuştu. Anne kız geldiklerinde (hasta kişi anneydi) anamnez aldığım zaman anne sorulara cevap veriyor ve sağolun filan diyordu. Lityum kullandığını ve lityumdan sonra seker hastası olduğunu (muhtemel d.insipidus) böbrek yetmezliğinin bulunduğunu , tiroid ilaçları kullandığını ve ellerinde de tremor olduğunu söyleyince açıkçası tuspot okuyormus gibi hissettim kendimi. O zamandan sonra hasta görmek neden önemli daha çok idrak etmiş oldum.Gel zaman git zaman sonra, bu hasta bir gun geldi. Başağrısı olduğu için yanlış hatırlamıyorsam muayene etmek istedim. bana " ilgileneceksiniz benimle biz bunun için geliyoruz" filan deyip esip gürlemeye başladı. Ben de " gel istersen şurada konuşalım" deyip bir odaya çağırdığımda ise " sen ne hakla beni oraya çağırıyorsun, burada bana bakacaksın, s* git " gibi cümleler döküldü ağzından. meğerse sonradan ilacı bırakmış.İste O zaman bipolar bozukluk neymis, lityum nasıl bir ilacmis görmüş oldum.