görsel
dünyanın bilinen en eski tapınağı. (m.ö. 10-12.000)

bulunmasıyla beraber bilimin sunduğu tüm paradigmaları yıkmıştır.eski paradigma insanların yerleşik düzene geçtikten sonra tanrıları icat ettiğini iddia ediyordu(m.ö. 5000)

oysa bu keşif ile beraber insanın yerleşik düzene geçmesinden bağımsız olarak bir tanrı ve bir mabet varlığının insan ile beraber ortaya çıktığı söylenmektedirbu keşif ile birlikte "insanın tanrıyı yarattığı" değil "tanrının insanı yarattığı" ispatlanmıştır.
ülkemizde çok bilinmese de dünya çapında ciddi öneme sahiptir öyle ki herkesin bildiği stonehengeden 5bin sene önce yapılmış bir yer . tüm bilinen inanç tarihini değiştirmiş,bir çok görüşü yıkmış bir coğrafyadır. bir türlü gitmek kısmet olmadı ama ilk fırsatta gideceğim yerdir. ayrıntılı bilgi edinmek isteyenler için klaus schmidt'in kitabını şiddetle öneririm
Tanrının insanı yarattığı kanıtlanmıajdjdjffnfjfjfkfkfkfk
İnsan cinsinin bulunduğu ilk fosillerin kaç bin yıllık olduğundan haberin var mı kardeş?
Tanım:islam inancına göre adem'le havva'nın dünyaya sürgün edilmeden konakladığı yer yorumları da yapılmaktadır.
milattan önce 10. bin yıla kadar giden bir geçmişi olan göbeklitepe ülkemizdeki önemli örenyerlerinden biridir.

göbeklitepe'deki tapınak bulunduğu bölgedeki insanlarca önemli bir hac merkezi olarak kabul görmüştü.

et tüketilen bir merkezdi. çevrede bol miktarda geyik, domuz kaz gibi hayvanların kemikleri bulunmuştu. ayrıca tarım da yapılıyordu.
"Normalde öncüler bir köy inşa eder ve köy büyüyünce ortasına bir tapınak kurarlar. Fakat göbekli tepe bulguları, ilk önce tapınağın yapıldığını ve köyün daha sonra tapınak çevresinde geliştiğini gösteriyor."
Sapiens-harari/syf 102

Harari kitabında bu tarz taştan anıtların dünyanın her yerinde olduğunu söylüyor. Mesela britanyadaki stonehenge'yi örnek gösteriyor. Fakat göbekli tepe herkesi şaşırtmış. Stonehenge mö 2500 yılında bir tarım toplumu tarafından yapılmış olmasına karşın göbekli tepe mö 9500 de avcı toplayıcı insanlar tarafından yapıldı. Avci toplayıcılar daha sonra bu bölgede köy kurup tarım yapmaya başladı. Bu da akla şunu getiriyor. Belki de sapiensin yerleşik hayata geçmesinin asıl sebebi tarım değil de bir tapınakta ibadet etmek istemesiydi. tapınakta yaşamaya başladıktan sonra yiyecek ihtiyaçlarını buğday yetiştirmeyi öğrenerek gidermiş olabilirler.

Ayrıca göbekli tepe ilk evcilleştirilmiş buğdayın 30 km uzaklıktaki karacadağda ortaya çıkmasından dolayı ayrı bir öneme sahiptir.

sapiens hayvanlardan tanrılara kitabını tavsiye ederim.
Belirtmekte fayda var burası arapların tanrısına ibadet için kurulmamıştır.allah için kurulan ilk ibadethane kabedir takribi m.ö. 2000.

"Şüphesiz, insanlar için kurulan ilk ibadet evi, elbette Mekke’de, âlemlere rahmet ve hidayet kaynağı olarak kurulan Kâ’be’dir." Ali imram 96
Lisedeki tarih hocam vardı o’lara Ö u’lara ü derdi mesela ösmanlı ökey süriye falan neyse bu hoca bize belki de her ders göbeklitepenin öneminden bahsetmiştir ilgilenin vs demiştir o zamanlar hiçbirimiz takmazdık da mezun olunca ilgimi çekti cidden hocanın bahsettiği kadar eşsiz bir yer mutlaka görülmeli,korunmalı
Zihnimde yatan Gulliver'in özür dilediği ama özrünün kabahatinden büyük olduğu mekandır.
Cücelerin tırmandığı bir göbekli tepe Gulliver...
(bkz:jonathan swift)
Urfa'da 0 numaralı şehiriçi otobüsleriyle ulaşılan tarihin sıfır noktası
İlk gittiğimde çok hoşuma giden bi detaydı