insomnia – Tıbbiyeli Sözlük
Tıpçının özendiği şeydir çünkü başkaları insomniadan dolayı uyuyamazken tıpçı gözünden uyku akar halde dahiliye çalışır..
'Gözüme uyku girmiyor'un tıpçası. Genelde kafam çok dolu olduğu zamanlarda ben de yakınırım bu rahatsızlıktan. Çok uykum olmasına rağmen, yatakta Kafamın içindeki insanlarla sürekli konuşurum, derdimi anlatırım onlara, sonra kavga ederim ardından affederim barışırım falan sonra hoop saate bir bakmışım ki yatağa gireli 4 saat olmuş. Tamam artık susalım hadi uyumam lazım derim. Tam Beni inatla uyutmayan kafamdaki küçük adamlara söz geçirip biraz uyumaya başlar gibi olurum ama yok bu sefer de güneş çıkmıştır artık ve uykusuz bir başka güne daha merhaba demenin vakti gelmiştir. İllet bir durumdur.
Son 1 yıldır sürekli yasadigim ama sevdigim çünkü onun yüzünden rahatça ders calisabildigim bir hastalıktır..
Ders çalışmak için tıp öğrencilerinin (tıpçı ifadesinden nefret ederim) kendilerinde ortaya çıkarttıkları patolojik olmayan extrem fizyolojik durumdur.(He gerek var mı yok geçer not al yeter)
uyuyamama durumu

uyku hijyeni insomniayı yenmenin önemli bir aşamasıdır. yatağınızı, hatta mümkünse yatak odanızı uyumak ve cinsel ilişki dışında kullanmamalısınız. ışığı kapattıktan sonra telefonunuzu elinize almamalısınız. uykuya 20-30 dakikadan uzun süre dalamadıysanız uykuyla inatlaşmamalı, kalkıp bir süre müzik dinlemek/kitap okumak vb. sizi dinlendiren eylemlerde bulunmalısınız, sonra tekrar yatmalısınız. mümkünse yatmadan önce duş alın, duştan sonra insanların daha kolay uykuya daldığı gözlenmiştir. uyku hijyenini sağlamamak uyku problemlerinin ana sebeplerindendir.

ek: yıllarca her gün saat 06.00da uyuyup 15.00da kalkabilen bir kadın hastanın tedavisinde, ilaçla birlikte (psikiyatrik bir hasta olduğu için ilaç verilmesi şarttı) uyku hijyeni ve beraberinde uykusunu her gün iki saat geciktirerek tedavisi tamamlanmıştır.

(bkz:uyku hijyeni)
Kurgu olarak en az şaşırtıcı olan fakat al pacino ve robin williams ile bu açığı kapatan christoper nolan polisiyesi. Bir memento değil elbette.