intörn

-buraya bişey lazım ya.
(ne olduğunun kesinlikle önemi yoktur)
+intörn yok mu?
bir an önce olmak istediğimdir.
hasta yakınlarının 'doktor değil galiba,hemşire mi acaba,yok yok personel heralde' şeklinde bakarken anlamlandırmaya çalıştığı tanımlanamayan cisim.
(bkz: intörnizasyon)
sözlük anlamının stajyer olması ironiktir.
ne yaptıkları belli olmayan, yardımcı sağlık personeli mi doktor mu olduklarına bir türlü karar verilemeyen, son sınıf tıp fakültesi öğrencileri. tıp eğitiminde son yılın en önemli yıl olmasına rağmen genelde tüm hocalar tarafından görmezden gelinirler. (bkz: serum fizyolojik neden tuzludur bilir misin çünkü intörnler geceleri sessizce ağlarlar)
doktorluk hariç her türlü personel ve hemşire işlerini yapan kişilerdir, hastane hiyerarşisinde en alt sırayı oluşturmaktadırlar
hep merak etmişimdir acaba insan hakları mahkemesine filan başvurulsa bi değişiklik olur mu intörn sisteminde diye, tabi peşinden "1 yıllık bişey yaa" diyip saçma geldiğini farkediyorum
tıp fakültesi kazanan bireyde oluşan devasa egonun, farmasıydı biyokimyası sözlüleri zilli sınavları stajları azarlı vizitleriydi derken iyice azaltılması sonucu dipte kalan kırıntıların da süpürüldüğü yıldır.
hatta bu artık kendini ezik hissetme seviyesine kadar düşer ki intörn odası duvarlarında şafak saymalar, lise sıralarına benzer isim tarih karalamalar başlar.

(bkz: kafayı iyice sıyırın ki dibinde kalmasın yazıktır)
kimsenin gözünde bir değeri yoktur maalesef. buyrun:

" 14 haziran 2016 tarihinde türkiye'nin en iyi fakültelerinden biri olan hacettepe tıp fakültesi hastanesi acil'inde bir hasta intörn doktor arkadaşımızın boğazını sıkmış, tekmeler savurmuştur. arkadaşımız "beyaz kod" ile bu şiddet olayını bildirmek istediğinde saldırgan hakkında önce işlem başlatılmış ardından intörn doktorların sağlık çalışanı olarak mevzuatta yer almadığı tespit edilmiş olup bildirilen beyaz kod işlemi durdurulmuştur!

tıp fakültelerinde işe gelince hasta bakıcılıktan hemşireliğe hocaların ve asistanların ayak işlerinden temizlik personeli işlerine kadar kısacası yapmadığı yaptırılmadığı iş kalmayan intörn hekimler şiddet karşısında malesef mevzuatta sağlık çalışanı olarak dahi görülmüyor!"

kaynak: doktorlarsitesi
  • /
  • 4

içerik kuralları - iletişim