yaşamak

adını okuduğum an ilk giri kesin je m'dendir dediğim başlıktır.
şiiri de pek bir severim.
yaşamakla ilgili diğer güzel şiirler için genel olarak (bkz: cahit sıtkı tarancı), özel olarak (bkz: gün eksilmesin penceremden)

edit: bakınızlar artık boş değiller efendim tıklayabilirsiniz
yaşamak dersek bence nazım hikmet'ten okumak lazım.
sanattır kimisine göre , bazıları elde sıfırla başlar çünkü. biz ise elimiz dolu başlayıp şikayetlerle bir bir kaybederiz sanatkarlığımızı. ustasından öğrenmek lazım bunu, en iyi eskiler bilir .
"uğruna ölmekse eğer yaşamak, bin kere ölürüm de adına leke sürdürmem; şereftir, namustur bayrak ve sancak, aksa da kanım zalimi güldürmem."
-necip fazıl kısakürek
biraz acıtacak.
onu zaten anladık. yaşamak böyle bir şey. biraz acıtacak bir şey. ama bir şey var böyle fısfıs, futbolcu yere düşüyor ya hani, debeleniyor yerde, sonra koşuyor montlu bir adam, fısfıs yapıyor, sonra hiçbir şey yokmuş gibi kalkıyor hani.

biraz acıtacak yaşamak ama fısfıs olsa iyiydi. fısfıs vardır belki.
mesela gözleri, biraz acıtacak bir şeyler, o bir bakacak böyle, fısfıs.
mesela gülüşü, kedi gülüşü, kedi gülüşünü senin. fıs fıs fıs.

biraz acıtacak, o yanınızdaysa daha kolay olacak, o uzaktaysa o bacak kopar, o dikiş tutmaz.
zor bir şey değil mi sahi yaşamak? nasıl gidiyor sizin, iyi mi?

biraz acıtacak. insanlar, kavgalar, savaşlar acıtacak. borçlar, parasızlıklar, yoksulluklar acıtacak. istediklerimiz yapamadıklarımız sonra. biraz acıtacak, yaşamak böyle bir şey çünkü.

ayağımızın serçe parmağını sehpaya vurmuşuz gibi değil, ayağımız kangren gibi olacak sonra.
biraz acıtacak, yaşamak böyle bir şey çünkü.varsın acısın. (ah.)
yaşamak,ne kadar da yüce..ve tüm varlığınla doldurarak tüm dünyayı.. yaşıyorum bir şarkıda.hem de ağlamak istercesine ,coşkuyla.bir çocuğun gülüşünde yaşıyorum ve yaşlı bir insanın merhametinde.saçlarımı uçuşturan rüzgarda.yaşamak tarifsiz bir şey.yaşamak ne güzel şey...

nazım hikmet ran'ın davet şiirinin bir dizesi aklıma gelir.

yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine, bu hasret bizim...
yaşamayı bileydim yazar mıydım hiç şiir?
yaşamayabileydim yazar mıydım hiç şiir?
-yaşama!
-ya bileydim?
yazar:mıydım
hiç: şiir.
maruz kalınan ve n'için maruz kalındığına dair sorularımızdan ve cevaplarımızdan, bunca dini, felsefeyi, aklınıza ne gelirse her şeyi başlatan şeydir yaşamak. yaşamasaydık bunların hiçbiri anlamlı olmayacaktı, çünkü biz olmayacaktık. yaşayıp etrafa bilinçlice bakarak yaşadığının ve etrafındakilerin varlığına şahit olan insan, bir nevi her şeyi yaratmış olur. kimsenin varlığına dair fikrinin, düşüncesinin olmadığı bir şeye var diyebilir misiniz? kimse sizi bilmiyorsa kimse için var denemez size, yani yoksunuzdur.

kendime not: maruz kaldığın hayata sahip çıkacaksan eğer, devam etmek istiyorsan, dik ve doğruca yürü ki bir anlamı olsun. tereddüt etme, kaybedersin. geri adım atma, yaşlanırsın. in kendiliğinin derinine. yaklaş içindeki sönük ışıltıya, güneşi bulana dek. var isen varlığına şahit ol ki dürüst olasın. kayan bir yıldız gibi anlık yanıp sönerek giden hayatın, maruzatına bir sebebi olmalı. yaşa yaşayacaksan tam anlamıyla. öl kabul etmiyorsan, dürüst ol. arada kalma, bölünürsün. bütün ol güçlenirsin.
yaşadığınız hayat bir çok insanın hayalleridir. karanlığa söveceğinize bir mum yakmaya çalışın.
  • /
  • 2

içerik kuralları - iletişim