Sempatomimetikten ziyade esasında bir parasempatolitiktir.

Asetilkolin sıska bir adamsa atropin denen sapık; protein tozu kullanmaktan her tarafından damarlar fışkıran, cildi kasların geriminden dolayı çatlamış, öküz gibi bir bodybuildingçi gibidir. Atropin, asetilkolinin bağlanacağı yere gider bağlanır. Bizim asetilkolin ezik, sünepe, sıska... Sesini çıkaramaz bu öküz gibi adama karşı, boynunu büker ve kabullenir. Asetilkolin reseptörlere bağlanamayınca bütün parasempatik etki ortadan kalkar elbette.

Kalp hızı artacaktır.

Kan basıncı artacaktır.

Sistemik vasküler direnç artacaktır.

Sinüs nodu otomatisitesi artacaktır. ( semptomatik sinüs bradikardisinde kullanılmasının nedeni )Ayrıca bu alkoloid organofosfat zehirlenmesinde, mantar zehirlenmelerinde ve dijital toksisitesinde ( bradiaritmiyi düzeltmek için ) de kullanılmaktadır.(bkz:antikolinerjik)

(bkz:antimuskarinik)
Kemik gibi kurutur

Pancar gibi kızartır

Yarasa gibi kör eder

Zır deli eder

İlk duyduğumda biraz komik gelmişti ama tusem İhsan hocanın ses tonuyla aklımda kaldı :d
asetilkolinin muskarinik reseptörünü bloke eden insanlığın eski çağlarından beri kullanılmış olan(güzelavrat otu) ilaç...Taşikardi yapıcı etkisi ile bradikardilerde kullanılır .(vagus bradikardilerinde, adenozine bağlı bradikardide kullanılmaz diye bir tusnot düşeyim.)

Organofosfatların muskarinik etkisini geri döndürür...... tüm etkileri antikolinerjiktir yani..

Nöromuskuler blokerlerin etkisini geri çevrirken fizostigmin gibi antikolinesteraz ile kullanılabilir..
Bilindigi gibi parasempatik sistem damar endotelindeki muskarinik reseptorler sayesinde, nitrik oksit salgilatarak vazodilatasyona sebep olur.

Ilginc bir sekilde, atropin ise histamin aciga cikardigi icin, parasempatik sistemi muskarinik reseporler duzeyinde non-spesifik bloke etmesine ragmen vazodilatasyon yapar.
Doğal antimuskarinik bir ilaçtır

Semptomatik bradikardi, AV ileti blokları ve organofosfat zehirlenmesinde kullanılır