görsel
ingiltere'nin o tarihte birlikten ayrılmış olması şartıyla türkiye'nin avrupa birliği'ne girmesini desteklediğini söyleyen ingiltere dışişleri bakanı.kendisi osmanlı devleti'nin son dahiliye nazırlarından biri olan ali kemal'in öz torunudur. eski londra belediye başkanı olup aslen çankırı'ya bağlı kalfatlıdır.
İngiltere'nin 77.başbakanı olarak görev yapacak olan osmanlı torunu olarak anılan siyasetçi.

büyük dedesi olan osmanlı'nın son dâhiliye nazırı ali kemal linç edilerek öldürülmüş.

Johnson'un hemşehrileri olan çankırı kalfatlılar ise sarıoğlangillerden dedikleri johnson'dan köylerinin sorunlarına çözüm bulmalarını istiyorlarmış.
donald trump'ın britanya şubesi. sapına kadar popülisttir. brexit çıkmazından nasıl çıkacak merak ediyorum. ''no deal'' seçeneğini zorlayacak ama bunu kabul ettirmesi zor.
Dedesinin osmanlı paşası olduğunu öğrenmemle “vay benim devletime, kimlere makam ve payeler vermiş” dediğim ingiliz siyasetçi.

Hem ingiliz, hem siyasetçiBir de “saçlarını kısa kestirip kasket taksa köy muhtarına benzeyecekmiş” dediğimiz adam.
İngilizlere istihbarat sağlarken suçüstü yakalanıp linç edilerek öldürülen Ali Kemal’in torunudur.
Kemal Tahir'in "oğlunu ilerde çok önemli bir makama çıkmış görürsen hiç şaşma..." (Tahir/Kurt Kanunu) dediği Ali Kemal'in büyük torunu, çiçeği burnunda İngiltere başbakanı.Oğul değil ama torun nasiplenmiş. Komplo teorisinden daha çok bulunan birşey yoktur bu ülkede, lakin böylesinin de haklılık payı gözardı edilemez elbette.Ha bir de, camında tuğra amblemi yapışık doblosu bulunan, "payitaht"la coşan, "diriliş"le çelik çomak oynayan, derin tarih bilgisine sahip bazı uzman vatandaşlarımızın, geçmişine nazaran "hüloğ" çektiği şahıstır.Stratejik derinlik hep bunlar.
İngiltere’nin başbakanı olmasından hemen sonra ‘atalarının’ memleketi olduğu iddia edilen —öyle olsa da ne anlamı var allasen dedirtmesine rağmen— Çankırı kalfat’ta yurdumun açıkgöz olduğunu zanneden insanı tarafından ‘zengin olmuş akrabanın birden hatırlanması ve akrabalarının dramatik bir biçimde çoğalması’ minvalinde hatırlanıvermiştir. Köylerinin kahvesinde oturan adamların “borisçiğimiz canımız, cansınımız” şeklindeki sanki adam yıllardır kalfat’ın kahvehanesinde takılıyormuş gibi verdikleri demeçleri kopartmıştır. Aynısını kim kardashian ünlü olduktan sonra Ardahanlılar da yapmıştı.
Saçları pişmaniye gibi olan iki dünya liderinden biridir. Yeni nesil batılı politikacılar gibi Popülist adamdır ama hamaset yapmaz. Şu an Ülkesi AB’den çıkarken ona liderlik etmektedir.
(bkz:31.1.2019 birleşik krallık’ın ab’den ayrılması)