doktor egosu – Tıbbiyeli Sözlük
arkadaşlar hepimiz doktor adayıyız eyvallah ama ilerde isminin başına doktor sıfatı konulucak diye havaya girmemeliyiz.kimse kimseden üstün değildir.son zamanlarda karşıma birkaç örnek çıktı oyüzden rahatsızlığımı burdan duyurmak istedim.iki lafı üst üste koyamayan sadece üniversite sınavından iyi puan aldı diye tıp okuyor diye millete ahkam kesenler,eleştirenler gördüm yani hayattaki tek başarısı bir üniversite sınavından iyi puan almış olan insanların sadece buna güvenerek böyle davranışlar sergilemesi beni çok hayrete düşürdü ki bu davranışların en olmaması gereken mesleği icra edeceğiz inşallah ilerde.en mütevazi en saygılı insanların bizler olması lazım.hastalarada böyle mi davranıcaklar dedim içinden.bu böyle olmamalı arkadaşlar.kimse üstüne alınmasın kimseye gönderme vs yapmıyorum bu yazdıklarımın sözlükle alakası yok.sadece ülkesini vatandaşlarını seven bir insan olarak aynı zamanda ilerde çok kutsal bir mesleğimizin olacağını düşünerek davranışlarımıza sözlerimize kendim dahil bütün meslektaşlarımdan dikkat etmelerini rica ediyorum.buraya kadar okuyanlara çok teşekkür ediyorum,belki bazıları yanlış anlayabilir ama benim tek gayem daha güçlü bir toplum daha güçlü bir vatan olmamız.saygılar...
Üzerine hepimizin özeleştiri yapmamız gerektiğini düşünüyorum. Her mesleğin bir tuzağı var ve galiba bizimkininki de kibir. Allah muhafaza etsin.
Malesef doğru;

İlim küçük insani şımarır, vasat insanı şaşırtır, büyük insanı alçak gönüllü yapar. #Molla cami
Doktor sevgilisi olan kızın egosunun yanından geçemez, Bir türlü sahip olamadığım egodur kendileri (Allah korusun zaten)

En son, ayrıldığı nişanlısının doktor olmasıyla övünen kızı gördükten sonra sen neymişsin doktor eş/sevgili dedirtir
Herkesin fazlasıyla sahip olduğu bu şizofrenik ülkede bırakın da hakedenlerin egosu olsun.adam hayatı boyunca bir baltaya sap olamamış gelip bana işimi öğretiyorsa ve ben onu azarlıyorsam evet egoistim hatta narsistim.uzun lafın kısası saygı gösteririm karşılığını alamazsam işin tıbbi felsefesi umrumda olmaz,iyilik meleği değil insanım ben.
Doktor egosuna sahip olmayan kişiler başta hemşireler olmak üzre saygı görmez ayrıca doktorluğu eleştirilir.hastayı iyileştiren faktörlerden biri doktor egosuna bağlı olarak gelişen doktorun kendine güvenmesidir.halk bu dilden anlıyor
Halk ego dilinden mi anlıyor!

kendine güveni olmayan, yeterli bilgiye sahip olmadığına düşünen insan korku ile yer edinmeye çalışır.(ebkz: #29805) galiba bu entry'de vakardan ya da başka bir tabirle mutevazi bir bilgelik şuurundan' bahsediyorsunuz. Eğer böyle ise pek tabi doğrudur. Fakat sırf ego ile hareket edip, üstünlük kurmaya çalışarak doktorluk yapmak, bencilliktir ve hasta ile kopere olunamayacağından bir ayağı eksiktir.Şöyle bir not gerekli; her doktorun aynı nezakete sahip olmadığı gibi her hasta da aynı nezakete sahip değildir. İstisnalar kaideyi bozmaz.