ahududu ile frambuaz aynı şeyler.her ikisi de gülgiller familyasından gelen,kırmızı renkli meyveler.böğürtlen de aynı familya ve cinstedir ahududuyla ama rengi siyaha yakındır.karadutsa dutgiller familyasındandır ve siyah yada koyu mor renkte olur.
böğürtlenin çalısı var, karadutun ağacı.. diğer ikisini hiç toplamadım. bilmiyorum nerde yetiştiğini.
Ahududu =frambuaz/ böğürtlen aynı familya olmasına rağmen karadut duttur bence hepsi Berry giller
Hepsi bana göre aynı olan meyvelerdir. hem elma armutun suyu mu çıktı arkadaş, bu egzantirik meyveleri bilen gören mi var?
türkçede hepsinin adları farklı olsa da ingilizceleri daha kafa karıştırıcı.(bkz:raspberry) (bkz:blackberry) (bkz:mulberry)
öncelikle hiçbirinin dondurmalarda pastalarda ya da şekerlerde olduğu gibi konsantre tatları yok. daha önce yazıldığı gibi ahududu, frambuaz aynı meyveler. ahududu ve böğürtlen daha çok yüksek bölgelerde yetişen çalı meyveleri. ahududuyu böğürtlene göre bulması daha zordur, daha pahalıdır. yaylada denk gelirseniz şanslısınız. ahududu genelde kırmızı olmakla birlikte siyah türü de bulunmaktadır. böğürtlene göre farkı daha az ekşi olması, gülümsü kokulu olması ve en önemlisi küçük olması diyebiliriz. karadut ise ağaçta yetişir daha tatlı ve suludur. ülkemizde ticari olarak bulması daha kolaydır(bkz:karadut suyu). şekil olarak embriyolojideki morula gibidir. ahududu ve böğürtlen daha çok içi boş piramitimsi yapıdadır.
edit büdüt: iş bu entry öğrenci bütçesiyle küçük bir örneklem üzerinden yapılan çıkarımlarla yazılmıştır. yazarın gurme tatlar peşinde yayla yayla dolaşacak ne enerjisi ne de parası bulunmaktadır.(*) Böğürtlene göre daha az ekşi olmasıdır demişim ama tatlısı da varmış. Küçük olması demişim ama frambuazın yarısı büyüklükte böğürtlenler gördüm. ve evet böğütlen piramit gibi değil yarım morula gibi. sonuç olarak görsel anlamda ayırılabilir ama tat anlamında hiçbir deneyim aynı değil. Ama genel olarak mayhoş meyveler.
frenk üzümü, bektaşi üzümü ve diğer bilimum berryler bu entryde es geçilmiştir.