genel cerrahi

adı üstünde en genel cerrahi branş. her ne kadar göğüs cerrahi, nöroşiruji, kalp damar, plastik, çocuk cerrahi gibi bilim dalları ayrılıp farklılaşmış olsa da bu haliyle bile çok geniş bir alanı kapsar. ağırlıklı olarak sindirim sistemi, endokrin sistem cerrahisi ve transplantasyon cerrahisi üzerine yoģunlaşmıştır. gastrointestinal cerrahisi, onkolojik cerrahi, yoğun bakım, el cerrahisi, harp cerrahisi, periferik damar cerrahisi gibi yan dalları mevcuttur. cerrahi deyince ilk akla gelendir. gerektiğinde her turlu cerrahi girişimin altına korkmadan girebilendir. biraz yorucudur, pistir ama iyidir. bir kere alışıldı mı bırakılması zordur.
günümüzde idealist davranıp bu bölüme gidenlere gerçekten gıpta ile bakarım.malesef şuan geldiği konumu haketmiyor.allah 10 asistandan daha az asistanla idare edilmeye çalışılan genel cerrahi kliniklerindeki asistanlara kolaylik versin
stajı zordur. hocaları zordur. disiplin isterler. uzun çalışma saatleri vardır. hastaları zordur. psikolojileri zordur. anlayacağınız zordur da zordur.
ama gel gör ki bir hastanın ameliyatını başarıyla gerçekleştirmek muhteşemdir. hastalar diğer branşlardan çok daha fazla dua ederler hocalara.

iyi anatomi bilgisi ve el becerisi ister. bunlar da yetmez. yeri geldiğinde hızlı karar alabilmelisiniz. insiyatif alabilmelisiniz. çok çalışmalısınız ki geçesiniz bu stajı. çok çalışmalı ki iyi yapabilmelisiniz bu branşı.
tus taban puanları 45-60 aralığındadır. başlayıp istifa edeni çoktur. uzmanlıkta dhy'de utanmasalar musul ve kerkük'e kadro açacaklar bu bölüm için. gel gelelim benim de istediğim branştır. tatmini çoktur. direkt iş bitirir. ameliyatları tahmin edilmeyecek kadar uzun sürebilir
genel cerrahide uzmanlaşıp transplantasyon cerrahisi üzerine odaklanmak istiyorum. ideallerimi sorarsanız türkiyenin sayılı cerrahlarından olmak istiyorum ama muhtemelen günde 2-3 apandisit ve ürologun (ya da çocuk cerrahının) olmadığı bir hastanede sünnetçi olacağım.

içerik kuralları - iletişim