genel cerrahi – Tıbbiyeli Sözlük
Adı üstünde en genel cerrahi branş. Her ne kadar göğüs cerrahi, nöroşiruji, kalp damar, plastik, çocuk cerrahi gibi bilim dalları ayrılıp farklılaşmış olsa da bu haliyle bile çok geniş bir alanı kapsar. Ağırlıklı olarak sindirim sistemi, endokrin sistem cerrahisi ve transplantasyon cerrahisi üzerine yoģunlaşmıştır. Gastrointestinal cerrahisi, onkolojik cerrahi, yoğun bakım, el cerrahisi, harp cerrahisi, periferik damar cerrahisi gibi yan dalları mevcuttur. Cerrahi deyince ilk akla gelendir. Gerektiğinde her turlu cerrahi girişimin altına korkmadan girebilendir. Biraz yorucudur, pistir ama iyidir. Bir kere alışıldı mı bırakılması zordur.
Günümüzde idealist davranıp bu bölüme gidenlere gerçekten gıpta ile bakarım.malesef şuan geldiği konumu haketmiyor.allah 10 asistandan daha az asistanla idare edilmeye çalışılan genel cerrahi kliniklerindeki asistanlara kolaylik versin
stajı zordur. hocaları zordur. disiplin isterler. uzun çalışma saatleri vardır. hastaları zordur. psikolojileri zordur. anlayacağınız zordur da zordur.

ama gel gör ki bir hastanın ameliyatını başarıyla gerçekleştirmek muhteşemdir. hastalar diğer branşlardan çok daha fazla dua ederler hocalara.iyi anatomi bilgisi ve el becerisi ister. bunlar da yetmez. yeri geldiğinde hızlı karar alabilmelisiniz. insiyatif alabilmelisiniz. çok çalışmalısınız ki geçesiniz bu stajı. çok çalışmalı ki iyi yapabilmelisiniz bu branşı.
Tus taban Puanları 45-60 aralığındadır. Başlayıp istifa edeni çoktur. Uzmanlıkta dhy'de utanmasalar musul ve kerkük'e kadro açacaklar bu bölüm için. Gel gelelim benim de istediğim branştır. Tatmini çoktur. Direkt iş bitirir. Ameliyatları tahmin edilmeyecek kadar uzun sürebilir
genel cerrahide uzmanlaşıp transplantasyon cerrahisi üzerine odaklanmak istiyorum. ideallerimi sorarsanız türkiyenin sayılı cerrahlarından olmak istiyorum ama muhtemelen günde 2-3 apandisit ve ürologun (ya da çocuk cerrahının) olmadığı bir hastanede sünnetçi olacağım.
"neden seçtiniz bu bölümü" sorusuna "bok seviyorum ben ondan" cevabını veren insanlar grubu. El atmadıkları yer yok mübarek. Ama çok sıkıntılı elbet diğer cerrahi branşlar gibi. Şimdiye kadar gördüğüm her genel cerrahı ayrı bir tip, ayrı bir dünya olarak gözlemledim. Hepsinin Cidden çok ilginç kafaları var. İstisnasız hepsinin. Seçmeyecegim bir bölüm olduğuna ise girdiğim bir sinüs ameliyatında karar vermiştim. O manzarayi unutamiyorum.(*)
Açınca neyle karşıla belli değil. Duruma göre büyük kesiler yapılması gerekebilir.ameliyat başladı mı bitmez. hasta popylasyonunun yaş ortalaması yüksek ve genelde sosyoekonomik düzeyi düşüktür. Post takibi sıkıntılı. Kısacası benlik değildir
Hiç hayalimde yokken bu alanda önemli çalışmaları bulunan hekimlerimizi görünce birdenbire beni cezbeden, asistanlığının ağır olduğunu fazlaca duyduğum güzide bölüm.
Tıbbın 3 branşa ayrıldığı dahiliye,asabiye,hariciye gelenekğinden gelen ve de diğer tüm cerrahi branşları doğurmuş baba bölümdür.İlgi alanları içerisinde major uğraşları gastroenteroloji cerrahisi,hepatopankreatobiliyer cerrahisi,meme cerrahisi,endokrin cerrahisi,periferik damar cerrahisi girer.Hekimliğin zirve bölümlerindendir.Hem cerrahlık hem de dahili bilgi hakimiyeti ister.Okumak gerektirir,yapmak gerektirir,uykusuz kalmayı da çokça gerektirir.Şahsım adına tüm tıp branşlarının kutsal ve değerli olduğunu,herbirinin bir puzzle’ın parçası olduğunu düşünüyorum.En iyi bölüm ,en kötü bölüm diye bir şey olmamalıdır.Size uygun ve size uygun olmayan bölümler olarak nitelendirmek daha doğrudur.