idrar kültürü – Tıbbiyeli Sözlük
İdrar yolu enfeksiyonunda Altın standartSubrapubik aspirasyon İLE ALINAN ÖRNEKTE tek koloni

KATETERİZASYON İLE ALINAN ÖRNEKTE >10.000 CFU/ML

İDRAR TORBASI VEYA ORTA AKIM ÖRNEKLERİNDE >100.000 CFU/ML BAKTERİ ÜREMESİ İDRAR YOLU ENFEKSİYONU TANISI koydurUR.2 VEYA DAHA FAZLA BAKTERİNİN AYNI KÜLTÜRDE ÜREMESİ KONTAMİNASYON DÜŞÜNDÜRÜR.
dahiliyenin rutin testlerinden aslında her vakada ıstemeye lüzum yok, toy asistanlara anlatamıyoruz ama naparsın
Bi ara iye olmuştum iyileştikten sonra 3 yıl boyu grip şikayetiyle bile gitsem kontrol amaçlı kültür vermek zorunda kalmıştım. Bi çocuk için de yeminle zor bir olay gidersin gelmez annenin yap da gidelim baskıcı bakışları altında mahcupça 5.meyve suyunu höpürdeterek içersin sıkıntı yaa
en ciddi olduğum tetkiklerden biridir.. imkan olsa orta akım idrarın gözümün önünde verilmesini isterim..

servise yakın bir yerde ekim yapılabilecek yer falan varsa kendi hastalarımın kültürlerini de kendim ekerdim..`e. coli` muhtemel suçlumuz çıkar ancak uzun süre üriner kateterizasyon ile kalmış ya da bph gibi risk faktörleri olan hasta varsa çok ilginç üremeler de olabiliyor.

böyle hastalara başlanacak ampirik antibiyotik ise kısmen pahalı..sondadan idrar alma(ciddi bir iştir.. düzgün yapılmalıdır)

orta akım idrar kültürü ( hastalara güvenim az.. ucunu sileceksin, bir miktar dışarıya işeyeceksin..... dememe rağmen çok kontaminasyon oluyor)

suprapubik aspirasyonla alınabilir.. elinizde bir de ultrason varsa çok zevkli işlem..evet.. çocuklardan kültür almak ayrı dert.. genelde torbayı kontamine ediyorlar..bir de alınan örnek üzerine alınma saatini yazın.. 30 dakika içinde ekim yapılmalıdır.

(bkz:üriner kateterizasyon)
askerde numune kabı bir askere verildiğinde, asker doktora saf saf ''bunu ağzına kadar mı dolduracağız'' diye sormuştu. askeri doktor da ona ''yok, biraz dudak payı bırak'' şeklinde ironik bir yanıt vermişti.