marvel vs dc – Tıbbiyeli Sözlük
Çizgi roman okuyanların kıyaslaması çok doğru olacak karşılaştırma. Gerçi karşılaştırmaya da gerek yok. Hepsini okuyun izleyin. Alabileceklerinizi alın agalar.
The dark knight serisi ile kalbimizi çalan dc, ben Affleck batman olacağı gün en büyük hatasını yaptı, yüreklerimiz kan ağladı.Marvel ise her zaman ergen kitlenin ilgisini çekip büyük bir algı operasyonu yaparak başarılı olmaya devam ediyor.
şimdilik marvel dünyasını keşfettiğim için marvel tarafına oy vereceğim kapışmadır. ancak dc karakterlerinin daha ciddi olması bence bu kapışmada bir dezavantaj değil.
dizi film alanında marvel'ın artık tartışmasız bir üstünlüğü var, orası gerçek. yaklaşık 15 yıldır birbirinin üzerine gelen 15 adet film ve bu filmleri geriden destekleyen 15 tane dizi mevcut hali hazırda. çoğu aksiyon filmi izleyicisini tatmin eder ölçüde, pek şaşırtmıyor ama belli bir seviyenin üstünde her açıdan. dc için aynısı söz konusu değil. man of steel sonrası batman v superman üzerinden marvel'ın 10 sene yapmak için beklediği süperkahramanları harmanlayıp tek filmde buluşturma işini tek filmle yapmaya kalktılar, üzerine yavan bi şekilde yapmaya kalktılar sonuç kimseyi mutlu etmedi. dark knight serisi üzerine de böyle bir cinematic universe kurulamazdı zaten, sıfırdan başlanmalıydı. ama ya çizgi roman dc'sinin kendine has özellikleri kullanılacaktı, ya marvel'ın izinden gidip hafif komedi hafif aksiyon bir ürün çıkaracaklardı kendine has karakterleriyle. ilkini denediler, beceremediler. wonder woman ve justice league fragmanından anladığımız kadarıyla ikinci seçeneğe yanlamaya başlıyorlar şimdi.

Çizgi roman Dc'sinin kendine has özellikleri ise marvel çizgi romanlarını tokatlar bence her türlü. karakterler daha derin her şeyden önce. her çizgi romanda karakter tahlili üzerinden işleniyor konular. marvel karakterleri normal bir insanın yetenek kazanması üzerine oluşuyor genelde. origin hikayeleri de tekrara düşüyor sürekli. komedi daha ön planda oluyor. şu aralar deadpool'un lokomotif karakter olması bunları ispatlar nitelikte zaten. dc karakterleri ise tanrısal özellikler taşıyor, bu nedenle kendi aralarında ve normal insanlar arasında gelişen her olayın felsefi bir boyutu da oluyor çoğu zaman. bu da hikayeyi daha doyurucu bir hale sokuyor. o nedenle cinematic universe marvelcısı, çizgi roman dünyası dc'cisiyiz.