mavi önlük

uzun süredir bir ilkokulun önünden geçmediğimden bilmiyorum. noldu bu mavi önlük, devam ediyor mu kullanılmaya? en son 3 sene önce okuduğum ilkokula gittiğimde tişört/pantolon, tişört/etek kombinine geçtiklerini görmüştüm. bu beni bir nebze üzmüştü.

eve gelir önlüğümü çıkarırdım, genelde kolları içeri doğru kıvrılmış olurdu. banyo girişinde yere atardım önlüğü ve ellerimi yıkardım. annem gelene kadar atari oynardım. geldiğinde yerdeki önlüğümü alır bana "ne zaman kıyafetlerini toplamayı öğreneceksin" diye azarlardı. sonra yemek ısıtıp süt getirirdi. yemeğimi yedikten sonra ödevlerimi yapar atari oynardım. ben mario, annem luigi olurdu. birinci dünyanın dördüncü haritası olan kale haritasını ikimiz de geçemezdik. babam oynardı o bölümü, ejderhayı yener sonra atariyi tekrar bize geri verirdi.
zamanında mavi önlük giymek için çok ağlamışım. anaokulunda kırmızı önlük giymiştim ama. sonraki yıl ise o önlüklerin giyilmediği bir okula başlamıştım. yani giyemedim.
bugüne kadar bir kere bile mavi önlük giymedim (bkz: gri önlük) mavi önlük giyen herkes istisnasız başka bir okuldan gelmiş oluyordu bizim için
1. sınıfta giymiştim mavi önlük. daha sonra gömlek etek şeklinde üniforma giyilen bi okula geçtim. ama hemen üniforma alamadığımız için bi süre mavi önlükle gitmek zorunda kaldım. hiç unutmam tuvalette dalga geçmişlerdi benimle önlüklü olduğum için. hala o ilkokulumdan nefret ederim.
en güzeli en doğrusu en disiplinlisi
şimdilerde yırtık dondan çıkan örümcek gibi her okulun kendi üniforması var.
ayrıştırıcılık ilkokuldan başlıyor

imkan olsa
ilkokula tek tip önlük
liseye tek tip takım elbise zorunluluğu getirilse
çalıştığım ilçede halen kullanılan üniformadır. (bkz: altınözü)
ilçelerde ve köylerde hala kullanılıyor, merkezde birçok ilkokul ya sivil ya da üniforma giyiyor.
köy bi de soğuk bir yerse önlüğün altına pantolon giyiyorlar, o kadar tatlı oluyorlar ki bağrıma basasım geliyor o çocukları.
mavi önlükte başarılar beyaz gelinlikte mutluluklar yazıyoduk hani hatıra defterlerine noldu şimdi kalktı mı o söz tedavülden.
not:biri benim hatıra defterinde hatları karıştırmış olacak ki beyaz önlükte aynen devam.
mavi önlükten mavi scrubsa harcanan bir ömür*.
ilkokuldayken bunun altına pantolon üstüne süveter giyinenler vardı. ben de ağlardım giyinmek için. annem zinhar pantolona müsade etmezdi. gerçekten teşekkürler anne. iyiki içimde kalmış.*
  • /
  • 2

içerik kuralları - iletişim