öğrenci evi – Tıbbiyeli Sözlük
En samimi dostlukların yaşandığı evlerdir. Ev arkadaşıyla karı koca gibi olunur zamanla, beraber eglenilir beraber aglanilir. Eve arkadaşlar davet edilir ikramlar hazırlanır ve o kadar samimidir ki ortam, orta yasli kadınlar gibi kusur bulmak için bakmaz mesela kimse eve. Birbirini tutmayan bardaklardan çay içilir, öyle yetişkin evleri gibi gosterisli yemek takımları yoktur samimiyet vardır, bulasiklar beraber yıkanır mesela...öğrenci evine ciktiginda ilk defa yetişkin olduğunu bu kadar hissedersin. Artık sana ait bir evin,sorumluluklarin vardır. Ev temizlenecektir yemek yapılacaktır vs. Elhasıl, güzeldir öğrenci evi ,samimiyet ve eğlence doludur bol neselidir. Sirf bu yüzden tıp okuduğuma seviniyorum bazen. Uzun bir eğitim hayatımız var,uzun öğrencilik=bol eğlence. Komiteler ara sıra tadimizi kaciRSA da öğrencilik güzel şey be sözlük :)
geçen yıl öğrenci evimizde bir kere başladımı kısır döngüye girer diye hiç makarna yapmadan seneyi bitirdik.
Makarna tost hazır çorba menemen. Başka yemek pişiren varsa bizden değildir. Hele bir de tekseniz bulaşık temizlik çamaşır ananız ağlıyor. Üniversite mi okuyoruz ev hanımlığı mı yapıyoruz belli değil
Uzun kış gecelerinde arkadaşlarla toplanıp yeni demlenmiş çay eşliğinde sıcak bir o kadar unutulmaz muhabbetlerin yapıldığı evdir. Zaman zaman en yakın arkadaşların basit meseleler yüzünden çıkan kavgalarına mekan olur. okey, batak, evde internet varsa bilgisayar oyunları döndürülür sabaha kadar. Yaşlı bir üst kat komşusu varsa baston sesi duymak kolay, merkezi bir evse kulağın kapıda olması doğaldır. eşyaların 2. El, yıpranmış ve kullanılmış olması adettendir. Koltuğunda sigara delikleri, perdelerden defalarca yıkamaya rağmen çıkmayan koku erkek öğrencilerden evi devr alan kızların makus talihidir.
hep çıkmak istenen ancak cesaret edilemeyen, öğrencilerin yaşadığı ev.

eve çıkıp zorlanacağını düşünen arkadaşlar için önerilerde bulunayım ben de biraz. lisede yurt hayatını da doyasıya yaşamış, üniversitede eve çıkmış birinden dinleyeceksiniz bu önerileri.

-yurt hayatı kalabalık seven insanlar için bambaşka bir güzellik sağlar, her yer insan kaynıyordur. ancak ben sevmediğim için pek çekilir olmuyordu.

-tıp öğrencisi için kalabalıklık genel anlamda ses demektir, bir de sınav haftasında yan odanızdakiler bangır bangır müzik dinliyorsa çıldırabilirsiniz.

-benim için wc, banyonun çok kişiyle ortak kullanılması tiksindiriciydi, katlanmadım mı katlandım. ancak gerçekten çok zorladı.sadece bu yüzden bile ev tercih edilebilir.

-konu temizlikten açılmışken, dağınıklığı sevmeyen bir insansanız yurt gerçekten katlanılmaz bir yer olabilir, oda arkadaşınız yatağını dahi toplamaktan aciz bir insansa - ki toplu yaşanılan bir yerde bana göre bir saygısızlıktır bu- zamanla aranızın açılmasına sebep olabilir,sizin de sinirlerinizi hoplatır.

-yurttaki temizlikten bahsettim, evde ise bu ev arkadaşınız pisse daha katlanılmaz olabilir. çünkü yurttaki kadar kalabalık değilsinizdir, örneğin evde sadece ikiniz varsınızdır ve o kirliliği onun yaptığını biliyorsunuzdur, ancak aranız bozulmasın diye susuyorsunuzdur, bu tam bir felaketin habercisidir. susmayın, rahatsız olduğunuz konuları onu kırmadan da söyleyebilirsiniz. çünkü söylememek size ve arkadaşlığınıza da zarar verir.

-yurtta kalan insanlar yurt yemeklerine mahkum kaldıkları için, hele ki kışın sebze çeşidi azlığından dolayı, aynı yemekleri birkaç gün arayla yemek zorunda kalabilir. ki bence her hafta düzenli olarak yenen yemekler bile çok sıkıcı olmakta. bu yüzden evin müthiş bir avantajı vardır. canınız ne çekiyorsa anında yapma özgürlüğüne sahipsiniz. çay demlemek bile keyif verir yurttan eve çıkan bir insan için.

-eve çıkmayı düşünüp de yemek yapmaktan korkan arkadaşlar gerçekten hiç dert etmesinler. eve çıktığımda patates kızartması ve yumurta kırmaktan başka bir şey bilmiyordum. şimdi internette her türlü yemeğin video ile de resimlerle de aşama aşama yapılışı var, kaldı ki iki kere yaptıktan sonra mantığın çok düz olduğunu fark edersiniz. ben ki bir ayda pasta börek kurabiye aşamasını dahi tamamladım hiç yemek yapmayı bilmezken. makarna öğrenci evlerinde çok ünlüdür ancak bu tamamen size bağlı, bizim evimizde ayda bir pişer en fazla.

-yurtta kalırken ciddi anlamda koltukta oturmayı özlüyordum, evet koltuklu bir dinlenme odası vardı ayrıca ama kendi odamızda yoktu. sürekli yatak görmek insanı çok bunaltabiliyor, bunu tatillerde evinize gittiğinizde anlarsınız. bence bu bile eve çıkmaya bahane olabilir.

- birkaç gün arkadaşınızda kalacaksanız, ya da yurda geç dönecekseniz ve bu kararınız ani ise izin almak bir süre sonra size zor gelmeye başlayabilir, kuralları katı bir yurtsa dayanılmaz hale gelebilir. evin en önemli pozitif yanlarından birisi de budur, özgürsünüzdür,izin alma problemi yoktur, evci tabiri yoktur,dilekçeler yoktur.

-eve çıkacaksanız arkadaşınızı gerçekten her yönüyle seçmelisiniz. cimri bir arkadaşla belki yurtta kalabilirsiniz ancak evde asla. eve gerekli bir malzemeyi örneğin deterjanı bile almak istemezse gerçekten durum dayanılmaz olur. ayrıca sorumluluk sahibi olmalı arkadaşınız. yemek günü ondaysa ve sorumsuz bir insansa, siz de oldukça yoğun bir günün ardından kurt gibi acıkmış bir şekilde eve gitmişseniz, ocağın üstünde yemek görmemek sizi çıldırtabilir. en azından çevresine saygısı olacak kadar temiz, cömert, sorumluluk sahibi bir ev arkadaşı sizin için yeterli olacaktır.

-masraf konusuna gelince de, eğer büyük bir şehirde öğrenciyseniz yurttan daha ucuza bile gelebilir ev, benim yaşadığım yerde yurt fiyatları ayda 1500civarı. ev kiranız 1000tl falan olur ve yanınıza da birkaç kişi alırsanız artık zengin sayılırsınız

-evinizi çok eski tutmamanız masraf açısından tavsiyemdir, sürekli bozulan çeşme musluğu, kombi, borular, elektrik vs ile uğraşmazsınız.

benim tecrübelerimden çıkardığım sonuçlar bunlar. bu kadar uzun bir entry i okumuşsanız muhtemelen eve çıkmayı düşünüyorsunuzdur kararsızsınızdır ya da sınavlarınızın başlamasına çook uzun süre vardır, üşenmemişsinizdir. beni dinlediğiniz için teşekkür ederim swh
Sınıftan bir erkeğin evinde 7 kişi toplanınca anladım ki küçük ama her şeyin mümkün olabildiği yerdir öğrenci evi.