parotis bezi

glandula parotidea. en büyük tükürük bezimiz. kapsüllüdür. kulağın önünde yerleşir. saf seröz salgı yapan sindirime yardımcı bir bez.salgısını ductus parotidea(stenon kanalı) ile üst 2.molar diş hizasında ağıza boşaltır. kabakulakta salgısını boşaltamadığından ağrılı bir şekilde şişer.

küçük bilgi:
stenon kanalının deldiği kas: m.buccinator
ne zaman turşu suyu içsem, deli gibi çalışmaya başlayan gland. daha kornişona çatalı batırmadan köpürüyor
ıçerisinden fasiyal sinir geçip beş dalına ayrılır. ancak bu bezi glossofaringeus innerve eder..
sempatik aktivite bir miktar tükrük salgısı arttırurken parasempatik aktivite çok miktar arttırır bu arada.
carnivore'un dediği 5 dalı manda şeklinde kodlardı hasan ozan hoca. m mandibular falandır muhtemelen, diğerlerini hatırlamıyorum. anatomim iyi değil..
parotis bezi cerrahisi sonrası facial sinir zedelenmesi sonucu ağız yamuklugu oluyordu sanırım konuşurken , öyle birseyler kalmış aklımda :)) hasan ozan hocam saolsun
ıx. kranial sinirin parasempatik çekirdeği bulbustaki nuc. salivatorius inferior'dur. parasempatik ganglionu da ggl. oticum
içinde bulunan oluşumlar : v.retromandibularis
a.carotis externa
n.facialis
en büyük tükrük bezi olmasına rağmen en fazla tükrüğü üreten bez değildir. en fazla tükrük üretimi yapan submandibular'lardır. bu bezdeki tümörlerin teşhisi zor olmakla birlikte karıştırılması muhtemeldir.
pss ve mss'in zıt çalışmadığı nadir yerlerden olup, ikisi de tükrük salgısını artırır ve atropinle çakallık yapılan sorularda önem arz eder.

içerik kuralları - iletişim