pratisyen – Tıbbiyeli Sözlük
6 yıllık tıp eğitimi sonrası mezun olarak göreve başlayan, herhangi bir dalda uzmanlık yapmamış hekim.

Tdk ya göre ise oldukça basite indirgenmiş bir anlamı var.

(bkz:düz hekim)[http://www.tdk.gov.tr/index.php?option=com_gts&arama=gts&guid=TDK.GTS.57b7760c797df1.03361165 ~ link]

(Sizi özelleştiriyolardı en son müdür, noldu o iş?)
Bunun tanımlaması biraz uzun sürer... Ülkemizde pratisyen acillerde asm lerde çalışan birinci basamak hekimidir

Bölümünüz ne sorusundan sonra hmmm pratisyen mi anladım gibi tepkilere maruz kalabilir bu insanlar hatta kendi meslektaşları tarafından bile yukarıdaki entrylerden biri gibi aşağılamaya maruz kalınabilir fakat önemli olan pratisyen veya uzman doktor olmak değildir, "hekim" olmaktır bence... 3 aydır yan ağrısı nedeniyle dahiliye üroloji aile hekimi üçlüsünün döngüsünden sonra acile başvurup yanıma gelip şikayetini anlatıyor bütün hikayesini anlaşılan hiçbir meslektaşımız da hastasını muayene bile etmemiş tahlil istemiş görüntüleme istemiş sırtını bir aç bakalım ne var dememiş sayet açsa benim gibi onlarda zona olduğunu göreceklerdir ve bunu uzman dediğimiz doktorlarımız yapmış maalesef demekki neymiş efendim önemli olan etiket değilmiş aldığınız eğitimi hakkıyla yerine getirmekmıs bütün doktorlar fizik muayene dersinde muayeneye ınspeksıyonla başlandığı öğretimini alır ama herkes bu konuda egıtılmemıs... 3eeh amma da övdün kendini ha altı üstü bi zona diyeceksiniz veya diyorsunuz belkide hayır dostlar bunları övündüğüm için yazmıyorum bazı şeyleri farketmenız için yazıyorum pratisyen bir hekim olarak... Sağlıcakla
Burada yazanları görünce bir pratisyen olarak gerçekten üzüldüm. Sistemdeki herkesin uzman olması sanki şartmış gibi yaratılan algı ile dershane sistemi dönem 3 e indi. Bir pratisyen her hastalığın nosyonu hakkında bilgisi olmak zorunda olup aynı zamanda acil yönetiminde de hakim olmak zorunda. Belli bir dalın uzmanı olmadığımızdan her hastalık ile karşılaşıyoruz. Evet belki havalı bir ismi yok ama sistemin gerçek yükü bizlerin üzerinde. Ve her hekim pratisyen olacaktır. Bu yüzden en azından biz bize olarak kabul ettiğim bu sözlükte böyle düşünceler olması beni üzdü.
toplumun içinde "pratisyen hekim" lafını duyunca burun kıvıran ciddi bir kalabalık var. sanki okumak ve buna senelerce zaman ayırmak çok kolaymış gibi uzman olmayana adam değilmiş muamelesi yapıyorlar.
dört yıl sonra uzman çıktığımda mecburi hizmette kendilerine yardım edip icap konültasyonlarını hangi saatte olursa olsun kale alıp yanlarına gideceğime kendi kendime söz verdiğim meslektaşlarımdır. çünkü birkaç ay önce ben de onlardan biriydim.

türkiye'nin bu bozuk sağlık sistemini yürütmeye çalışan, zorluklara göğüs geren emekçileridir.

ne olursa olsun pratisyen hekimliğin saygınlığı korunmalıdır. özellikle 1. basamak -koruyucu hekimlik gelişmiş bir ülkenin sağlık sisteminin en önemli komponentidir.
Bence haketmediği bir aşağılanmaya maruz kalan statü. Doktorsunuz siz ya. Konsültanın ağzından çıkan cümleleri emir telakki etmeyin arkadaşlar onlar sadece öneri ve son karar sizindir. Çünkü hasta sizin hastanız. Konumuzunun ve yetkilerinizin önemini kavramanız açısından..