remus lupinremus john lupin (10 mart 1960-2 mayıs 1998) harry potter kitap ve film serisi kahramanı, melez bir büyücüdür. harry potter'ın babasının en iyi arkadaşlarından biridir. nymphadora tonks ile evlenmiş ve teddy remus lupin adında bir çocuğu olmuştur.

fenrir greyback tarafından küçükken ısırılıp bir kurtadam olmuştur. harry üçüncü sınıftayken onun karanlık sanatlara karşı savunma hocalığını yapmıştır. zümrüdüanka yoldaşlığı 'nın bir üyesidir. dumbledore'un güvendiği biridir.

peter pettigrew, sirius black ve james potter onun hogwarts'ta sahip olduğu tek arkadaşlarıdır. üçü de onun kurtadam olduğunu öğrendiklerinde lupin'in sandığının aksine onu bırakmamış hatta onu yalnız bırakmamak için birer animagus olmuşlardır.

hogwarts'ta karanlık sanatlara karşı savunma dersinin üçüncü öğretmenidir. hogwarts ekspresi'nde harry ile aynı kompartmandaydı ve harry'yi ruh emici'lere karşı korudu. james potter’ın en iyi arkadaşlarından ve çapulcu haritası'nın dört yaratıcısından biridir.

okuldaki döneminden sonra dumbledore'un kurtadamlar arasında bir casusa ihtiyacı olması üzerine yeraltında onlarla birlikte yaşamaya başladı. çünkü kurtadamlar, voldemort tarafında yer alıyorlardı.

remus lupin ölüm yadigarların'nda hogwarts savaşında hayatını kaybetmiştir. güçlü ölüm yiyenlerden olan antonin dolohov'u devirmiş başka bir ölüm yiyen'le savaşmaya giderken antonin dolohov onu arkadan öldüren lanet ile vurmuştur.

***


benim için kendisi kitapta en çok üzüldüğüm karakterlerden biridir. hayatı hep zor geçmiştir. kurtadam olduktan sonra ailesi onu diğer çocuklardan izole ederek büyütmüştür. dumbledore bizzat gidip babası okula gitmesini sakıncalı bulmasına rağmen her şeyin teminatını verip onu okula getirmiştir. ilk defa o zaman insan içine çıkmıştır. bu yüzdendir ki kendini hep arkadaşlarına borçlu hisseder. ayrıca kendisi çapulculardan en aklıselim olan kişidir.

tonksla olan ilişkilerini ayrıca çok trajik buluyorum. tonks'u sevdiği halde ona zarar vermekten korktuğu için onunla olmayı hep reddetmiştir. kitapta tonks'a şöyle der :

''ben senin için, çok yaşlıyım ve çok fakirim.''

fakat tonks, bunun önemli olmadığını söyler ve onu ikna etmek için büyük çaba sarf eder. dumbledore'un ölümünden sonra evlenirler. tonks hamile kalınca lupini yine korkular sarar, yeni doğacak çocuğunun kurt adam olma ihtimali olduğu için evlendiğine pişman olur .eşini bırakıp uzak görevlere harry ile gitmek ister, çocuğunun da bir kurt adam olma ihtimali onu her şeyden uzaklaştırır. fakat harry'nin lupin'e kızmasıyla lupin eşinin yanına tekrar döner ve doğuma kadar eşiyle kalır. teddy lupin doğduğunda ise kurt adam olmadığı, tıpkı annesi gibi bir metomorfagus olduğu anlaşılır. lupin buna çok sevinir. harry'den teddy'nin vaftiz babası olmasını ister.

daha evlilikleri bir yılı doldurmadan, daha teddy bir yaşına basmadan lupin ve tonks hogwarts savaşında ölür. yine savaş, yine voldemort, yine yetim ve öksüz kalmış bir çocuk... ve asla sonuna kadar mutlu olamamış, asla bir yuva kuramamış, savaşa yenilmiş bir aile...bence lupin-tonks ilişkisi kitaptaki en trajik ilişkiydi. lupin tam mutlu olacakken, tam bir ömür süren yalnızlığı son bulmuşken öldü. tonks ile biraraya gelmeleri bu kadar zor olmuşken, çocuğunun büyüdüğünü görmeye imkan bile bulamamışken hayatı son buldu. zalımsın rowling ve kalbimizdesin profesör r. j. lupin...

ölmeden önce.. ellerini uzattılar birbirlerine, ama eller asla kavuşmadı...ve sonunda...


içerik kuralları - iletişim