reprezant – Tıbbiyeli Sözlük
Dönem 3 dahiliye dersindeyiz. Hocanın iki lafından birisi 'reprezant maymunu doktorlar'... Nedir bu reprezant kimdir bu doktorlar diye dersin sonunu beklemeden telefondan baktım tabi ve o gün öğrendim ilaç mumessilinin reprezant olduğunu.

Daha sonraki derslerde hocanın ilaçlar üzerinde çok durmasının da nedeninin bir kuyruk acısı olduğunu düşünmüştüm. Hastaneye geçince gördüm hocanın haklı oluşunu.Gençler reprezant maymunu olmayalım onlar tanıtım yaparken biz de mantıklı sorular sorabilecek kapasitede olalım yoksa siz bilmezsiniz diye eşinizin dostunuzun yanında sizi ezer ortamlarda kahvelerde anlatır sizi `sosyal mesaj`

(bkz:ilaç mümessili)
kısaca reprep denir. bunlar reprep olmasa bankacı olur,milleti bireysel emekliliğe ikna ederlermiş gibi bir his var içimde.

Işık kaynağı kaynağımızdır reprepler. arada kongreye götürürler.

Bazı doktorlara sundukları bir takım şeyler de şehir efsanesi olarak hastanelerde çalkalanır.daha fazla konuşamam sözlük.
Bir yerlerde klonlandiklarini dusundugum hepsi birbirine benzeyen uzun boylu, iyi giyimli, alimli kadin ve erkeklerdir. Kapidan 'hatirlatiyorum augmentin' diyeni de gordum 15 dk boyunca reflor'un otizmi bile iyilestirebilecegini anlatani da. Bari bir kalem verseydin
Neden biyoistatistik bilmemiz gerektiğinin cevabı olan kimselerdir.gerçek hayatta anlamlı olmayan bir noktada yüksek olan iaç başarı yüzdesini ön plana çıkararak en iyi olduklarını iddia edebilirler. Ki yanlış değildir o noktada gerçekten en iyilerdir ama işe yaramaz.
paranın satın alamayacağı şey yoktur sözünü günlük hayatımızda ispatlayan ilaç tanıtımı yapan kişilerdir. koca koca profesörlerin bu kişilere kul köle olduğunu görürsünüz. kimisi bir tükenmez kaleme, kimisi bir uçak biletine, kimisi de çok daha büyük bedellere kendilerini firmalara ve temsilcilerine temsil ederler.
Hematoloji serviste çalışırken bir tanesi geldi bunlardan. Janti giyimli,saçlar jöleli, gözlüklü, diksiyonu düzgün, tam bir reprezant. Anlattı birkaç ilaç sonra bir yere not almasını gerektirecek bir durum oldu. Birkaç arandı, ceplerini yokladı sonra bana döndü:

-kaleminiz var mıydı, rica etsem?

Ben şok. Halbuki kalem bekleyen sefil intörn bendim orada. Neyse kalemi çormadı allahtan.

Velhasıl her zaman kalem veren taraf olmayabilirler.
çoğunluğu doktor yalakası olan tiplerdir.ayrıca poliklinik koridorlarındaki hal hareket tavırlarındaki hava başhekimde bile yoktur.gerçek hayatlarında farklı olduklarını düşünüyorum.
Hep de kötü olarak düşünmeyin. bir makale olarak ,bir reklam olarak düşünün . İlaçlarını dinleyin ve soru sorun. Mesela ben eğer antibiyotik ise hamilelik kategorisi yaş aralığı doz ayarı hepsini sorarım. Ya da ağrı kesici ise etki süresi, gis etkisi gibi. Belki işinize yarar bir ilaç öğrenmiş olursunuz.