kuyucaklı yusuf, kürk mantolu madonna, içimizdeki şeytan romanlarının yazarı edebiyatçımız. daha çok yaşayıp daha çok yazsaydı keşke dediğim aşmış yazar.
Bu başlığı açmadığım için kendimden utandım resmen.

Bu ülkede yaşamış en sevdiğim yazarlardan biri.

İnancı, doğru bildikleri uğrunda hapis yatmış, ailesinin bile onu terk etmesi gerçeğiyle yaşamış insan.

Yaşamak için ülkesinden kaçmaya çalışırken sınır kapısında eski bir polis tarafından öldürülmüştür.İçimizdeki şeytan romanında nihat karakterinin çok ayrı bir ironisi vardır. Pek kimse bilmez bunu.
Seni seviyorum... Deli gibi değil gayet aklı başında olarak seviyorum.(kahveli fotoğraf yerine aslını tercih edenler bilecektir)
Aldırma gönül gibi hepimizde bir izi olan ve daha nice şarkıyı kültürümüze kazandırmış kişi

Başın öne eğilmesin Sabahattin Ali ![http://www.leblebitozu.com/sabahattin-ali-siiri-oldugunu-bilmeniz-gereken-10-meshur-sarki/ ~ bkz]
Her gün âşık olduğu kızın tablosuna bakmaya gelen,kızın kendisi yanına geldiğinde ise tablosuna bakmaktan kızı iplemeyen raif efendi karakteriyle beni bitirmiş yazardır.
Edit:"seni seviyorum maria,ama inan beni sevmen için bir şey yapamam.bu,tamamiyle seninle ilgili,benle alakası yok"
Doğumgünümüz aynı olan, balık burcunun edebi lezzetini tüm satırlarında bulduğum yazar.. Bu arada (bkz:resme aşık olmak) nedir ya: kıraç'ın yıkık klibinde esinlendiği, büyükadada çekilen döneminin sıradışı filmlerinden sevmek zamanı özeti duman ın" helal olsun" şarkısıyla izlenebilir... Ya ben senin resmine değil de sana aşık olsaydım?
video
"Görmek istersen denizi

Yukarı kaldır yüzünü

Deniz gibidir gökyüzü

Aldırma gönül aldırma"

Kalemi çok iyi olan bir yazardır. O kadar gerçekçi anlatır ki duyguları bu adam bunu kesin yaşamış dersiniz. Sosyalist düşüncelerinden dolayı zamanında çok muhaliflik yapmış. Yurtdışına öğrenci gönderildiği dönemde sabahattin ali de almanyaya gönderilmiş. Daha sonra Atatürk'e hakaret eden şiirinden dolayı hapis yatmış. Mesleğini geri kazanabilmesi için bağlılığını ispat etmesi istenmiş. Bu kez de atatürke olan aşkını anlatan bir şiir yazmış. U dönüşüyle ve kadınlara olan düşkünlüğüyle gözümdeki saygısını kaybetmiş yazardır. Ama kalemi güçlüdür kitaplarına laf yok.