Şeriatın uygulanmasini savunan kişi. peki nedir şeriat?İslamın getirdiği hükümlerin genel adıdır.

dolayısıyla, Allah'a ve rasulune iman eden herkes şeriatçıdır aslında. Çünkü kur'an'da geçen " Yoksa onlar, hâlâ İslâm'ın karşıtı cahiliye kanunları ile mi yönetilmek istiyorlar? Şüpheden uzak, doğru ve gerçek bilgiyi tanıyarak kabul edip inanmış bir toplum için Allah'tan daha güzel kanun koyucu olabilir mi?"(maide suresi,50.ayet) ayetine inanan bir müslüman Allah'ın yasalariyla yonetilmek ister aslında. yani her müslüman bir şeriatçıdır.

bu yazıyı neden yazma gereği duydum?amacım Sözlükte tartışma çıkarmak değil. ancak gördüm ki şeriatçı kavramı ışid veya benzeri radikal örgütler ve onlar gibi düşünenler için kullanılır hale gelmiş. bilen bilmeyen herkes ona buna şeriatçı diyerek hakaret ettiğini veya karşıdaki kişiyi küçük düşürdüğünü zannediyor. yanlış bilinen bir kavram doğru ogrenilmis olsun.
Hangi şeriatı istediği sorulması elzem olan insan. sadece kuran hükümlerine göre mi şeriat, yoksa hadislerin de baz alındığı bir şeriat ya da en basitinden hangi mezhebin şeriatı diye sorulmalıdır.Edit: Girimin neden malinglendiğini anlayamadım aslımda nötr yazmıştım. Açıklama getireyim: hanefilik de Tembellik sebebiyle namazım kılmayan kişi fasık olup, böyle bir kişi haps edilir ve namazı kılıp tevbe edinceye kadar vücudundan kan akacak şekilde dövülür. Ya tevbe edib namazını kılar yahut hapishanede ölür. Ramazanda oruç tutmayana da benzer bir akıbet vardır. Kulağa kanaatimce radikal geliyor. Şimdi bu kuranda yazmıyor diyebilirsiniz. O yüzden hangi şeriatı baz almalı sorusunu sordum.
(bkz:kıçımın kenarı),bazılarının çok sevdiği bir cümleyle cevap vereceğim size :"ya sev ya terk et!"turkiye cumhuriyetini mustafa kemal atatürk laik,sosyal bir hukuk devleti olarak kurdu.

eğer şeriat görmek istiyorsan terk et burayı, iran'da suudi arabistanda mutluluklar dilerizzz. ...
birgariptıpçı vatandaş;'bana biraz din ver;

-yalnız kalınca korkularımla başa çıkmam için,

-ölünce arkamdan 2 sayfa kuran okununca cennetteki yerimi garantilemek için,

-bir cuma namazı ile her şeyi tamam kabul etmek için,

-sosyal hayatta rahat yaşamam için,

-faize sakın karışmasın, zinama dokunmasın,

-içkisiz yapamam, dinden bunu da alalım.

-hak adalet bana göre olsun, aşırıya kaçmasın,

-hadis kaynak olmasın, hükümleri sıkmasın!!!

-laik sistem kalkmasın, islam cami dışına da çıkmasın'tadında bir islam isteyenler için şeriat tabi ki tehlikelidir.

yıllarca insanlara korku saldılar şeriat ile, 'iran, el kesiyorlar, canilik, cahillik, recm var, kadın eziliyor' diye.

şeriat allah'ın yarattığı fıtrat üzere yaşamaktır. bunlar insanları korkutup hedef şaşırtmaktır.not: islam tektir. şeriat tektir. mezhep ise bazı ayet ve hadislerde olan küçük yorum farklılıklarıdır.