monurol (Fosfomisin trometamol 3 g)Kullanım Şekli:

Monurol aç karnına alınmalıdır (yemeklerden 2-3 saat sonra). Geceleri yatmadan önce ve mesane boşaltıldıktan sonra kullanılması önerilir. 75 yaşına kadar yaşlıların da dahil olduğu erişkinlerin komplike olmamış üriner sistem enfeksiyonlarında tavsiye edilen tek doz 3 g'dır.
sıkça piyelonefrit ile karışan, tanısı kolay tedavisi kolay hastalık. aslında çoğu hekim arkadaşın şu basit ayrımın farkında olmadığını fark ettim acilde çalışırken. sistit lokalize bir enfeksiyondur, sistemik bulgu yapmaz. yani ateş, lökositoz, genel durum bozukluğu olmayan sadece idrar yaparken yanma, sık israra çıkma tarif eden hastalara gönül rahatlığıyla sistit reçetesi yazabilirsiniz. fakat hasta bu tarz sistemik bulgulardan bahsediyorsa, kvah pozitifse, üstüne lab bulguları enfeksiyon lehineyse iv antibiyotik ihtiyacı açısından kıdemlinizi, uzmanınızı bir dürtün derim ben. bu arada titte bakteri görünce hemen antibiyotikleri dayamayın, asemptomatik bakteriüri diye bir şey vardır bunu unutmayın.aslında fakültede hep anlatılır, hep de çıktıktan sonra tanı tedavide zorlanılır nedense.
Tıp fakültesinde sözlüde gelebilecek en kolay sorudur. Bilemeyen tıp öğrencisi yoktur. Bilememişse tıp öğrencisi değildir