stetoskop – Tıbbiyeli Sözlük
Oskültasyon için kullanılan alet. Tıp öğrencisinin kendisini doktor gibi hissettiği andır stetoskopu boynuna geçirdiği an önlük aynı etkiyi yapmaz
Kişinin kendisine ait olduğunu belirtmek için üstüne toka etiket ayıcık vs takmasını gerektiren, dişi kişisiysen boynunda olsa bile hastanın hekim olduğunu falan anlamasına yarayamayan ama birinci basamaktaki hekimin eli ayağı olan alet.

Duvar dinlemeye çalışan meslektaşlarım olmadı değil , merak ettim bir gün denedim hiçBir şey duyulmuyor canım sözlüğüm.Edit: soru üzerine ekleme gereği hissettim, klasik littmann en iyisi benim fikrim olarak. 6 yıl önce almıştım hala kullanıyorum.(ebkz: #9734)
tıp öğrencisinin 3. sınıfken boynundan düşürmediği, 4. sınıfta önlüğün cebinde gezdirdiği, intörn olduğunda "abi benimki evde kalmış ya seninki nerde?" diye asistana yamandığı oskültasyon aleti. tecrübeli bir hekimin ellerinde oldukça geniş bir spektrumda bilgiler verir. bazen tanı koydurucudur. her muayenede kullanmak elzemdir. zira hastalar üzerindeki tatmini inanılmaz boyutlarda.- ya öyle işte muazzezcim. doktor dinledi, hiçbişim yokmuş.
geçen gün yemekhanede bir intörnden siyah olmaması gerektiğini(!) öğrendiğim alet. konuşmayı aktarıyorum:

"ya oğlum alıyorsunuz siyah siyah stetoskoplari sonra diyorsunuz bu çocuklar neden benden korkuyo, neden beni görünce ağlamaya başlıyo?! abicim ben sırf pediatri stajında çocuklar benden korkmasın diye mavi renk stetoskop aldım tabi, ne sandın?! alla alla ya!!"

(iyi güldüm allah affetsin :d )
olmazsa olmazdır. her hekimin iyi bir steteskopu olmak zorunda. hatta mümkünse aynı olmalı uzun süre. çünkü belli bir sese alışır onu normal olarak kabul ederseniz farkı daha rahat anlarsınız. branşa göre pediatrik,kardiyoloji için gibi türleri vardır. ve o sesleri dinlemek hastalarda ciddi bir his yaratıyor. kendilerine değer verildiğini hissediyorlar. herkese önerim özellikle ufak çocuklar muayene ediyorlarsa hepsinin kalbini bir dinlesinler. daha iki gün önce tamamen spor raporu için gelen hastamda üfürüm tespit ettim. siz de bakın sizin azıcık zamanınızı alır ama kimin hayatına nasıl etkileyeceğini bilemezsiniz.
cift tarafli littmann zengin turnusoludur. kucukken cift tarafli montlari da vardir allah bilir bunu alanlarin*.

Hayir sorsan kalp odaklarini gosteremeyecek adam cift tarafli stetoskopla foto cekip hava atiyor ya, ne biliyim bence sefillique.*Ugur gursoy-firat karikaturlerinden biri.