youtube – Tıbbiyeli Sözlük
YouTube, bir video barındırma web sitesidir. MerkeziAmerika Birleşik Devletleri'deki San Bruno, Kaliforniyaşehrindedir. 15 Şubat 2005'te 3 eski PayPal çalışanı tarafından kurulmuştur. Kasım 2006'da Google tarafından 1.65 milyar dolara satın alınmıştır. Günümüzde Google'ın yan kuruluşlarından biri olarak faaliyetine devam etmektedir. Site, kullanıcılarına video yükleme, izleme ve paylaşma imkanı sunmaktadır. Medya şirketleri vekullanıcı üretimi videoların gösterimi için WebM, H.264 veAdobe Flash Video teknolojilerini kullanır. Genel olarak; Video klipler, televizyon klipleri, müzik videoları, video bloglar, kısa özgün videolar ve eğitim videoları gibi içerikler yayınlanmaktadır.

(bkz:Wikipedia)
Jawed karim'in yüklediği video ile başlar. kendisi sitenin kurucularındandır. işte video [https://m.youtube.com/watch?v=jNQXAC9IVRw ~ Mee at the zoo]
Spotify bir youtube olamadı gözümde.Ayrıca sonrakini oynat özelliği yüzünden nostalji yapayım keyifleneyim diye kaç saatim gitti.
Bir yerinden girince sizi alıp farklı yerlere savuran video platformu. Müzik dinlemek için girersiniz, ameliyata girerken yapılacak makyaj videosunu izlerken bulursunuz kendinizi. Zaten çok zaman aldığı yetmiyormuş gibi bir de ikide bir saçma reklamlar açılır. Yine de son yıllarda güzel bir gelişme sağlamış durumda, türkiye'de de yoğun takip edilmesiyle ihtiyaçlarımızı, aradıklarımızı kısa sürede bulabiliyoruz. Neredeyse her konuda çekilmiş faydalı/faydasız birçok video var. Şu anda ne kadar popüler de olsa çok uzak olmayan bir zamanda diğer sosyal platformlar gibi modasının geçeceği düşüncesindeyim. Kanal sahipleri de ne yaparlar bilmiyorum.
"geçerli zamana ait url'sini kopyala" özelliğini mobilde kullanamadığımı farkettiğim sosyal mecra. eğer bunu da sadece premium üyeler yapıyorsa çok net bela okurum. yıllar önce basit hilelerle arka planda çalabiliyorken, premium'a geçiş sürecinde yaptıkları update ile bu özelliği tarihe gömmeleri son derece kötü niyetli bir hamleydi. Ayrıca reklam konusunda da iyice bokunu çıkardı youtube. Evet reklam tabii ki önemli ve olmak zorunda ama canlı yayına reklam koymak nedir ya hu ? canlı yayın abi canlı. bu tarz kötü niyetli esnaf hareketleri premium'a geçiş konusunda iyice soğutuyor beni.