acil mi tsm mi 112 mi sorunsalı

yeni mezun adayların üçlemde kaldıkları en büyük konu.yerine,hastanesine göre değişmekle beraber acil seçerseniz çok daha fazla free günleriniz olur,ister gezer ister tus çalışırsınız.tsm de ise durum çok daha farklı işler.iş yoğunluğundan bahsedilemez bile çünkü aşı haricinde(ki okul okul aşı taşımaktan başka birşey yapmazsınız yine de) pek bir doktor işi olmayan bir binadır ama görevlendirme illeti yüzünden oturup da ders falan çalışılmaz(tabii görevlendirme haricinde tsm ye uğranılmayan tsm ler vardır iyi araştırmak lazımdır:) ).tsm nin en büyük şansı tabii ki aile hekimliğine geçebilme hakkıdır.günde 30 40 hasta bakıp maaş ikiye katlanır ama tus tan uzaklaşma riski de git gide artar.112 tecrübem pek olmadığı için yazar arkadaşlara bırakıyorum
can sıkıntısından spora başlanılan, 8 sezon dizi bitirilebilen, tus çalışmak için ideal yerdir çoğu tsm.

geçici görev olsa bile sıkılmaya fırsat olmadan bitiyor.
acilin artısı hep acil tıpta kalmak mesleki nosyon ve tecrübede artış maaş ve boş günler ama hep bir risk ve yoğunluk mevcut,her olaya müdahale becerisi ister.tsm tsmnin kendi iş düzeni mevcuttur,aşılama adli durum kontrolleri su kontrolleri toplum eğitim saha çalışmaları gibi halk sağlığı koruyucu hekimliğe uygundur. aynı zamanda aile hekimliği için buradan geçilir. maaş bakımından tsm acile oranla düşük olup,her an görevlendirme ihtimali olan yerdir. 112 konusunda bazı yerlerde ambulans hekimliği mevcutken,bazı yerlerde nakil koordinasyonu üzerine çalışılır,maaşı tsmden iyi acillerle yakındır.tusa da elverişli olup şu an sorunu kadro azlığıdır. tus için genelde tsm istenir ya da 112 . aciller genelde bir süre tus düşünmeyen ,iyi bir gelir isteyen biraz da gezmeyi sevenler için idealdir. ama şu bir gerçek ki her hekimin kendi yapısına göre de değişir.
tus çalışmak için çoğu tsm ye birebir deniyor, 112de de yerine gore cok rahat ediliyormuş. tabi önden araştırmak lazım yazılan yerin yoğunluğu ile alakalı bilgi almak lazım.
her ne kadar tsmler rahat gibi görünse de genel olarak ilde bulunan herhangi bir boş acil servisin `emniyet supabı` işlevi görmektedirler. masa başında oturup evrak imzalarken kendinizi bir anda ilinize bağlı uç bir ilçenin acilinde geçici görevde bulabilirsiniz. tsm yazacak olanlar bunu her daim aklının köşesinde tutmalıdırlar.
arkadaşlar iş tecrübesi nasil elde ettiniz örneğin yeni mezun birinin direk acile düşmesi her şey adina büyük risk üstelik tsmde bulunsakta görevlendirilebiliyoruz
hekimligine tam anlamiyla guvenmeyen ve her vakaya yaklasimi bilmeyen arkadaslar; acil kesinlikle yazmamanizi tavsiye ediyorum. bu sekilde basina bela alan neredeyse lisansi iptal edilecek duruma dusen bircok arkadasim var. haberiniz olsun. ..
her vakaya yaklaşımı bilerek çıkan, hekimliğine tam olarak güvenen arkadaşlarımız doğrudan acil ana bilim dalında öğretim üyesi kontenjanından kuraya katılabilir.
6 aydır istanbulda bir tsmde çalışmaktayım ve şunları söyleyeceğim ne yazık ki...

istanbulda şu anda tüm tsmlerden doktor isteniyor.
nerelere?
eğitim araştırmalara, ilçe devletlere yani kısaca
`türkiye kamu hastaneler kurumu`nun istanbulda ne kadar hastanesi varsa oralara.

neden?
`70.dhy` kurasında beyoğlu ve beykoz tsmlere 8'er kişi, kadıköy ve beşiktaş tsmlere 12'şer kişi haricinde tüm tsmlere en az 20 en çok 50 kadro açıldı. devlet hastanelerine ise en fazla 4. bazılarına hiç açılmadı, bu açılmayanlar arasında eğitim araştırmalar da var (tek istisna silivri 10 kişi). peki noldu? acillere, servislere doktor yetmedi, yetmeyince nasıl olsa tsmlerde bol bol var bir yazıyla hallederiz dediler, 3.defa istendi tüm tsmlerden üç üç! başta hadi tusu kazananları yollarız dediler yolladılar, şimdi neredeyse çekirdek kadroya inecekler ve kendi çalıştığım tsmde başkan ve yardımcıları hariç doktor kalmadı.

peki tsmlere doktor lazım değil mi?
hem de nasıl lazım arkadaşlar. bakın tsm öyle boş boş oturma yeri gibi, evrak işleri boldur gibi gözükür ama hiç öyle değildir. yeni başlayan bir doktor, tsmde başkan/başkan yardımcısı olmadıkça sürekli görevlendirilecek adam statüsündedir. bu bir `aile sağlığı merkezi`ne de olabilir, bir askeri birliğe de. mesela yeni `aile ve sosyal politikalar bakanlığı`na bağlı bir yuva bizden doktor istedi. onlar bile düşünün. görevlendirme olmazsa da halka eğitim, aile hekimlerini denetleme, evde sağlık, okul aşıları vb. birçok işi vardır hekimlerin.

bunlara tabi tsmci gözüyle baktım ama acilcilere de görevlendirmeler gelebiliyor arkadaşlar. lakin acilde çalışan biri ayda 7-8 gün, her gün 24 saat çalışırken ben her gün sabah 8 akşam 5, haftasonları boş çalışıyorum. şayet `tus`a çalışmak istiyorum diyorsanız; doğu için benign bir ilçe/ilde tsm/acil/112'de, batı için kalabalık olmayan bir ilçe/ilin tsm/acil/112'sinde çalışın, gideceğiniz yer büyükşehirse acil/112 yazın güzel kardeşim. en azından programınız düzeniniz az çok belli olur acilde/112de ama bir büyükşehirde bir tsmde her an her şey olabilir...

ek bir not: maaşı düşünenler için söylüyorum. bi arkadaşım afyonun perifer bir ilçesinde sözleşmeli acilci olarak çalışıyor, ama benim maaşım ona göre daha yüksek ve ben hala 657 liyim. doğuda maaşlar batıya göre daha iyi onu da bilin
tsm her hekimin tecrübe etmesi gereken tuhaf bir yer. şu an ismini hatırlayamadığım ünlü bir tsm personelinin söylediği gibi: iki şey sonsuzdur, tsm'deki birimler ve evren, ikincisinden o kadar emin değilim. gerçekten tsm envai çeşit birimiyle size kucak açar ve sıkılmanıza asla izin vermez. zira sistem gereği bir sonraki gün kendinizi başka bir birimde görevlendirilmiş bulabilirsiniz. bir gün diş hekimliği yaparken, öbür gün psikiyatrı oynayabilirsiniz. böyle bir şey mümkün olmasa da tsm'den sıkıldınız mı? o halde size aksiyon dolu tütün denetlemeyi tavsiye ederim. yalnız dikkat edin, kafanıza ıstaka yiyebilirsiniz.

biraz yorulduysanız sizi şöyle çay ocağına doğru alayım. bir rivayete göre tsm'de çay bittiği gün, dünyanın sonu geleceği söylenir. dolayısıyla siz istediğiniz takdirde tsm sizi asla çaysız bırakmaz. bu enfes içeceği yudumlarken, personelle survivor muhabbeti yapabilir, favori karakterinizi ağzınızdan tükrükler saçarak savunmanın keyfine varabilirsiniz.

bitti mi? elbette hayır. ana görevlerin yanı sıra tsm size bolca yan görev de sunar. sandbox tipi oyunlardan esinlenilerek kurulan tsm'ler, asm ve acillerdeki quest'lere ulaşmanızı sağlar. ilgili npc'den görevlendirilme isteyebilir, asm ve acillerde topladığınız exp'lerle hekimlik level'inizi yükseltebilirsiniz.

son zamanlarda artan tsm kontenjanları, bu kurumu hekimler arası sosyalleşmenin had safhaya ulaştığı mekanlar arasına sokmuştur. hekim arkadaşlarınızla halı saha, curling, kriket vb. spor organizasyonları düzenleyebilir, karşı cins hekimlerden gözünüze kestirdiğinizi asistanlık öncesi parselinize alabilir, tus konusunda bitmek bilmeyen klişe sözlerle bu hekim arkadaşlarla muhabbet edebilirsiniz. evet, tus bir sıralama sınavı sonuçta merve.

özetle, tsm candır.
  • /
  • 2

içerik kuralları - iletişim