prom

premature rupture of membranes, `erken membran rüptürü`, `emr` ; gebelik sırasında meydana gelen bir durumdur. halk arasında suyun gelmesi olarak da tanımlanmıştır. doğumun başlangıcından bir saat önceden daha erken meydana gelen amniyotik zar ve koryon yırtılmasına bağlı amniyotik mayinin dışarı boşalması olayıdır.
pprom genellikle vajenden bardak dolusu amniyotik sıvının vajenden ağrısız bir şeklde boşalması olarak düşünülse de bazı hastalar daha düşük miktarda kaçak nedeni ile iç çamaşırında ıslanma şikayeti ile gelebilmektedir.

prom 37 haftadan sonra meydana gelmişse ardından doğum başlar , anne ve bebek açısından major risk oluşturmaz ancak eğer 37 haftadan önce meydana gelmişse(`pprom`) anne ve bebek açısından bir takım riskleri vardır. 37 haftadan önce meydana gelen promlarda üçte bir oranında komplikasyon gelişmektedir ve bu komplikasyonlar arasında ölüm bile vardır. fetusa direkt ulaşan bir kanalın olması bakteriyal enfeksiyonlar için (koryoamniyonit) risk oluşturmakla birlikte meydana gelecek `oligohidramniyoz` kordonun basıya uğramasına, pulmoner gelişim bozukluğuna ve fetal şekil anomalilerine neden olabilmektedir.

içerik kuralları - iletişim