usmle – Tıbbiyeli Sözlük
The United States Medical Licensing Examination (USMLE) üç aşamalı (Step 1,2 ve 3) bir sınav olup abd dışında alınan tıp eğitiminin abd’de denkliğinin kabul edilmesi için gereklidir.

Tus gibi eleme sınavı değildir yeterlilik sınavıdır. Bu yüzden tustan daha kolaydır.
Boş kalan kadrolara öncelikle kendi vatandaşlarını yerleştirdikten sonra yurt dışından da doktor aldıkları sınavdır. İyi bir ingilizce ve tus bilgisiyle sınavın test aşamaları geçilse de mülakat kısmının o kadar da toz pembe olmadığı aşikardır. Bu sınav hakkında bilir kişilerin tecrübelerini ve tavsiyelerini dinlemekte fayda vardır. (bkz:dr. ulaş çamsarı)

Usmle ve tusun kendine göre zor tarafları da bulunmaktadır. [https://youtu.be/x8-G3tWAiUI ~ tus mu zor usmle mi (tık)]
amerikada uzmanlık eğitimi için gereken sınavdır. amerikadaki uzmanlık maaşlarını gören herkesin yapmak isteyeceği ama çok uzun ve zor bir süreci olAN SINAVDIR
Bizde ki tusun murican'casıdır. The United States Medical Licensing Examination (USMLE) üç aşamalı (Step 1,2 ve 3) bir sınav olup A.B.D. dışında alınan tıp eğitiminin A.B.D.'de denkliğinin kabul edilmesi için gereklidir.
3 adımdan oluşur ve ilk adım türkiyede amerikan Kültür Derneği nde girilir. Pathoma videolarından başlanabilir. Özgürlük adalet ve hukukun üstünlüğünü kabul etmiş bir ülkede eğitim görmek ve adil bir şekilde doktorluğunu yapmak isteyen tıbbiyelilerin rüyasıdır.
USMLE Step 1 başvurusu yapabilmek için öncelikle bize ait bir IWA kaydımızın olması gerekiyor. "iwa2.ecfmg.org" adresinde If you have never been issued a USMLE/ECFMG Identification Number and want to request one, click here. linkine tıklayın.

-Çıkan sayfada No, I have never submitted an application to ECFMG for any examination. kısmına tıklayın. Next'leyin.

-Sonrasında kişisel bilgilerinizi ("Your Biographic Information" ) doldurun. Submit'leyin. Ardından gerekli bilgileri tamamlayın.

-Kaydı tamamlama işlemi için 75$ lık bir ödemeyi (payment) site üzerinden yapmanız gerekiyor.

Bu işlemler halledildikten sonra IWA sitesinden giriş yapabilmek için kullanacağımız "USMLE/ECFMG Identification Number" ı almış olacağız. Bu numara
yani "Identification Number" (USMLE ID) sizin tabiri caizse kimliğinizdir, unutmamanız gerekiyor.ŞİMDİ SINAV İÇİN BAŞVURU YAPACAĞIZ:-IWA'dan siteye USMLE ID imizle giriş yapıp Begin a New Application a tıklıyoruz.

-Please check this box to indicate that you have read, understood, and agree to the above notice. a tıklıyoruz. Çıkan uyarıda "Tamam" a basın.

-ITEM 1 kısmında No, I have not been granted a license by a medical licensing authority in the United States based on previous licensure exams. işaretleyip "Next" leyin.

-ITEM 2: "Select an Exam" kısmında "USMLE Step 1" işaretleyip "Next" leyin.

-ITEM 3: "Eligibility" (sınavı almak istediğiniz dönem) işaretleyip ilerleyin.

-ITEM 4: "Testing Region" (sınava gireceğiniz bölge) "Europe" seçip ilerleyin.

-ITEM 5: "Examinees with Documented Disabilities" (engelli raporlu olan sınav katılımcıları için) kısmını eğer herhangi bir kusurunuz yoksa "No" işaretleyip ilerleyin.

-ITEM 6: "Name of Applicant" kısmına adınızı-soyadınızı yazın. Not: Diplomanızda yazan ad soyad neyse onu yazın. İki üç adı olanlar için karışıklık olmaması isteniyor. Türkçe karakter açısından da benim soyadımda bulunan ı harfi i olarak yazıldı, sonrasında bir problem yaşanmadı. Örnek: soyadı "ALTIN" olan biri "Altin" olarak yazabilir.

-ITEM 7: "Contact Information" (iletişim bilgileri) nizi yazın ve ilerleyin.

-ITEM 8: "U.S. Social Security Number and/or National Identification Number" ( TC kimlik numaranızı) yazın ve ilerleyin.

-ITEM 9: "Date and Place of Birth" (doğum yeri ve tarihi) yazın ve ilerleyin.

-ITEM 10: "Gender" (cinsiyet) seçin ve ilerleyin.

-ITEM 11: "Native Language" (konuştuğunuz dil) Türkçe yazın ve ilerleyin.

-ITEM 12: "Other Languages Spoken" (konuştuğunuz yabancı dil- ingilizce hariç) varsa seçip ilerleyin.

-ITEM 13 A : Citizenship (vatandaşlık) bilgilerinizi -doğduğunuz ülke, üniversiteye giriş zamanı ve şimdiki durum- isteniyor. Doldurun ve ilerleyin. Not: Green Card'a sahipseniz burada belirtmeniz isteniyor.

-ITEM 13 B : Current Passport (şu anki pasaport bilgileriniz) isteniyor. Pasaportunuz yoksa olmadığını belirten kutuyu işaretleyin.

-ITEM 14: "Ethnicity" (etnik kimliğiniz) işaretleyip işaretlememek size kalmış.

-ITEM 15 A : "Present Employment" (şu anda çalıştığınız kurum) varsa "Yes"e basıp,

çalıştığınız kurumu (örnek: ........ İlçe Hastanesi) ,
kurum adresini,
çalıştığınız pozisyonu (physician yazabilirsiniz) ,
"clinical discipline" kısmını (pratisyen iseniz general medicine yazabilirsiniz) ,
"job title" kısmını (pratisyen doktor- physician yazabilirsiniz),
"employment date" (işe giriş tarihiniz) yazın ve doldurun.

-ITEM 15 B: "Postgraduate Medical Training" (mezuniyet sonrası tıbbi-cerrahi eğitim) aldıysanız eğitim aldığınız dalı ve ülkeyi yazın. Yoksa "No" işaretleyin.

-ITEM 16: "The ECFMG Reporter" (güncel bilgiler için abone olabileceğiniz ecfmg bülteni), "yes" diyebilirsiniz.

-ITEM 17: "Medical Education Status" (tıp eğitimi durumu) öğrenci iseniz "student" ; mezun iseniz "graduate" işaretleyin.

-ITEM 18: "Medical School Information" (tıp fakültesi bilgileri)


Medical School Name (okul ismi)

Address Line (adres)

City (şehir)

Country (ülke)

Medical Schoool Student ID (okul numaranız)
"Dates of Attendance" kısmındaAttended From (okul başlangıç tarihiniz)

Attended To (okul bitiş tarihiniz)

Number of Years Attended (okulda okuduğunuz süre - kalmadıysanız ya da uzatmadıysanız 6.0 görülecektir. )

Graduation Date (mezuniyet tarihi)

Diploma Date (diploma aldığınız tarih)

Title of Medical Degree (mezuniyet ünvanınız- tıp doktoru (doctor of medicine) yazabilirsiniz.)
"Internship" kısmındaStart Date (intörnlük başlama tarihi)

End Date (intörnlük bitiş tarihi)"Government/Social Service" kısmında


diploma öncesi bitirmeniz gereken devlet görevi/sosyal görev var mıydı bu isteniyor. "No" işaretleyin.-ITEM 19: "Other Medical School(s) Attended" (eğitim gördüğünüz diğer tıp fakülteleri) varsa yazın. Yoksa boş bırakın.

-ITEM 20: "Other Institution(s) Attended (bulunulan başka kurumlar ya da alınan kurslar) varsa yazmanız isteniyor. Yoksa boş bırakın.

-ITEM 21: "Clinical Clerkships" (klinik stajlar) bu kısmı boş bırakıp, atlayabilirsiniz. ayrıntılı transkript örneğinizde bunlar gözüktüğünden yazmayabilirsiniz.

-ITEM 22: "Medical Diploma" kısmında ilk kez başvuru yapıyorsanız ;


diploma elinizde bulunuyor ancak diploma örneğinizi ve diğer gerekli belgeleri temin edip ecfmg ye göndermediyseniz

"I have graduated from medical school and am enclosing, with my Certification of Identification Form (Form 186), two photocopies of my medical diploma with an English translation (if required). If my Form 186 is signed by an authorized official of my medical school, the envelope containing the above-listed documents will be sent to ECFMG directly from the office of that official." seçeneğini işaretleyin.

diplomanız bulunmuyor/öğrenci iseniz diğer seçenekleri okuyun uygun olanı işaretleyin.


"Name on Diploma" kısmında diplomanızda yazan ismin aynısının yazılması gerekiyor. Türkçe karakter bulunan ilk ismimdeki i harfini büyük harfle yazdım. soru işareti şeklinde görülüyor ancak önemli değil.


-ITEM 23: "Certification By Applicant" metni okuyun ve kutucuğu işaretleyin.Bu işlemler bittikten sonra "payment" (ödeme) yapmanız gerekiyor. Payment işlemi "OASIS" üzerinden yapılıyor. Buraya, IWA 'ya giriş yaptıktan sonra karşımıza çıkan anasayfa üzerindeki OASIS linkinden ulaşabilirsiniz.

OASIS anasayfasında sol tarafta menüde "Financial Account Summary" (bakiye durumu) linkine tıklayın.

"Make On-Line Payment" a tıklayın.

-Credit Card ile ödemenizi yapabilirsiniz.

NOT: Payment işlemi sırasında 300 dolar üstü kabul etmeyebilir. Miktarı düşürüp öyle deneyin. Peyderpey ödeme yapabilirsiniz. Address kısmına takılmayın.


Ödeme yapıldıktan sonra karşınıza Form 186 belgesi çıkacak.


NOT: Ben mezun olarak başvuru yaptığım için karşıma sadece Form 186 çıktı. Öğrenci olanların hem Form 183 hem form 186 belgesi temin etmesi gerekiyor sanırım.


Form 186 belgesini gördüğümüz ekranda;

-"Certification of Identification Form (Form 186) - Certification by Notary Public," yazıyorsa elimizdeki belgeyi KONSOLOSLUK/ NOTER ONAYI ile onaylamamız gerekiyor.

(NOT: Ben Sarıyer'deki Amerikan Konsolosluğu'nda imzalattım. Başka yerde nasıl imzalanıyor bilmiyorum.

NOT: Konsolosluğa gitmeden önce form üzerinde hiçbir imza bulunmasın.Sadece fotoğrafınızı yapıştırmış olarak gidin. )


eğer belgeyi görüntülediğimiz ekranda;


-"Certification of Identification Form (Form 186) - Certification by Notary Public and Medical School Official," yazıyorsa hem konsolosluk hem de okul onayı gerekiyor.

(NOT: Ben yalnızca "Notary Public" onayı aldığım için bu kısmı bilmiyorum.)KONSOLOSLUK HİZMETLERİ İÇİN:

-İLK OLARAK tr.usembassy.gov/tr/u-s-citizen-services...otarial-services-tr/

Linkine tıklayarak Ankara, İstanbul ya da Adana’dan randevu alabilmek için buraya yazan linke tıklayın.

-Consulate Country TURKEY, Consulate City ISTANBUL ANKARA YA DA ADANA SEÇİN.

-MAKE APPOINTMENT tıklayın.

- “Request notarial and other services not listed above” işaretleyin.

-Alttaki “ I have read the instructions on the Embassy or Consulate website for the password services I require” kısmını işaretleyin. Submit’leyin.

-Çıkan sayfada kendinize uygun günü seçin. Sonrasında saatinizi belirleyin ve kişisel bilgilerinizi çıkan sayfadan tamamlayın.

- “I have read the Privacy Act Notice and understand how my data will be used.” İşaretleyin... Continue’ ya basın. Çıkan sayfayı pdf olarak kaydedin.

.
İMZANIZIN BİR ÖRNEĞİ ÜZERİNDE MEVCUT BULUNAN EHLİYET KARTI YA DA PASAPORT ‘UNUZU YANINIZDA GÖTÜRMEYİ UNUTMAYIN.

İMZA BAŞINA 50 DOLAR ALINACAĞI İÇİN, MÜMKÜNSE NAKİT OLARAK YANINIZA ALIN YA DA KREDİ KARTI İLE ÖDEME YAPIN. TÜRK LİRASI YA DA BANKA KARTI KABUL EDİLMİYOR. TOPLAM 1 İMZA ATILACAĞI İÇİN 50 DOLAR GÖTÜRMENİZ YETERLİ OLACAKTIR.DİPLOMA VE TRANSKRİPT


Göndereceğimiz belgeler arasında Form 186'yı tamamlamış olduk.

Şimdi diğer belgeleri yani Diploma ve Transkripti hazırlayalım.


Transkript almak için üniversitenizin "Öğrenci İşleri" bölümünü arayın. İngilizce Transkript almak istediğinizi söyleyin. Dilekçe ile kimlik fotokopinizi isteyeceklerdir.Dilekçe örnekleri internette mevcut. Dilekçenizde İngilizce transkript istediğinizi özellikle belirtin. Bunları temin ettikten sonra faxlayın. Genellikle aynı gün mail adresinize gönderilmiş oluyor.


Diplomanız hem İngilizce hem Türkçe ise fotokopisini çekmeniz yeterli. Ancak sadece Türkçe ise çevirisini yetkili yerlerden yapmanız gerekmektedir. Yeminli tercüme merkezlerinden USMLE ile daha önceden haşır neşir olan bazı kurumlar mevcut. Buralardan çeviri yaptırmanızı öneririm. Forumdaki arkadaşlar da bahsetmişlerdir.

İkinci yol; üniversitenizden -benim yaptığım gibi- hem ingilizce hem türkçe diploma çıkarılmasını isteyebilirsiniz. Tabi bu durumda bakanlık imzasının alınması gerektiğinden süreç uzayabilir.ŞİMDİ ELİMİZDE

1 ADET FORM 186- ONAYLANMIŞ
2 ADET İNGİLİZCE TRANSKRİPT
2 ADET DİPLOMA FOTOKOPİSİ

MEVCUT.


Bunları

" IWA
ECFMG
3624 Market Street, 4th Floor
Philadelphia, PA 19104-2685
USA "

adresine bir kargo şirketi aracılığı ile yollayacağız. Bir çok kargo şirketi mevcut ancak fiyat açısından makul olması nedeniyle ben MNG ile yolladım.

***Postalama işlemi halledildikten sonra kargonun ellerine ulaştığına dair bir mail gelecek. Mailin gelmesi 7- 10 gün sürebilir.
***Bu mail geldikten sonra okulunuzun ECFMG işleri ile ilgilenen hocanızdan EMSWP sistemi üzerinden bilgilerinizi onaylamasını isteyeceksiniz.

(NOT: Arkadaşlar bu kısım ne yazık ki en can sıkıcı kısım. Birçok okulda bu işler ile ilgilenen birisi ya bulunmuyor ya da ulaşmak zor oluyor. Böyle biri varsa, sürekli sistemden onay verip vermediğini sorunca da taciz ediyor gibi bir durumda kalıyorsunuz ne yazık ki. Ama bu EMSWP üzerinden onay sağlanmadığı sürece belgeleriniz onaylanmıyor ve sınava başvuramıyorsunuz.

(NOT: EMSWP (ECFMG Medical School Web Portal) belgelerinizin doğruluğunu denetleyen bir sistem. Eğer okulunuz bu sisteme kayıtlı ise yukarıda bahsettiğimiz gibi sadece Notary Public onayı ile belgelerinizi imzalatıyorsunuz. Ancak bu belgelerin daha sonra -yani kargomuz ECFMG ye ulaştıktan sonra- okuldan yetkili birisi tarafından EMSWP üzerinden onaylanması gerekiyor.

Eğer okulunuz bu sisteme kayıtlı değilse yukarıda belirttiğimiz gibi sadece Notary Public ve Medical School Official onayı gerekiyor. )


EMSWP sisteminden bihaber olan okullarda onayı halletmek için iki yol var:


1- Ya EMSWP işlerini halledebilecek, elektronik işlerden anlayan bir hocanızı bulacaksınız. "EMSWP ye kendisinin yetkili olarak atanmasını isteyecek" bir maili kendi okul uzantılı mail adresinden (örnek: .....@universite.edu.tr) ECFMG ye göndermesini isteyeceksiniz; bu şekilde kendisi şifre aldıktan sonra sizin bilgilerinizi onaylayabilecek.

2- Ya da ECFMG ile irtibata geçerek bilgi alacaksınız. Ben aynı sıkıntıyı yaşadığım zaman bana,

‘ MAİLE İLİŞTİRİLMİŞ OLAN DİPLOMA OKULUN RESMİ DİPLOMASIDIR VE BU DİPLOMA SAHİBİNE TÜRKİYE’DE DOKTORLUK YAPMA HAKKI TANIR.’ ibaresi yazılı bulunan;

ekteki transkriptin geçerli ve resmi olduğu belirtilen;

okulun resmi bir yetkilisi tarafından mühürlenip imzalanmış bir antetli kağıdın ”

diploma fotokopisi, transkript ve form 186 ile birlikte yetkili kişinin üniversite uzantılı mail adresinden ecfmg ye postalanabileceği söylenmişti.EMSWP onayı hallolduktan sonra ECFMG'den,

Dear Doctor:

The processing of your USMLE Step 1 application is complete. You have been registered....... şeklinde bir mail gelecek.


Yaklaşık bir hafta sonra yine ECFMG'den,

Dear .........

Your USMLE Step 1 scheduling permit is now available. yazan bir mail gelecek. Bu; Prometric websitesi www.prometric.com üzerinden sınava randevu alabileceğimiz manasına geliyor.

IWA 'ya giriş yapın. "Print/Reprint Documents" kısmında "Print/Reprint USMLE Step 1 Scheduling Permit" yazısı çıkmış olacak. Buradan "Scheduling Permit Number" ve "Candidate ID" mize ulaşabiliriz.

(NOT: Bu belgeyi print edip saklayın. )


Şimdi www.prometric.com sitesine girin.

-SCHEDULE MY TEST e tıklayın.

-Altta U-Z yazan kısımda “USMLE- UNITED STATES MEDICAL LICENSING EXAM” a tıklayın.

-STEP 1 linkine tıklayın.

-Country yi TURKEY seçin. Next e basın.

-SCHEDULE AN APPOINTMENT a tıklayın.

-Çıkan sayfayı okuyun. Next e basın.

-Çıkan sayfayı okuyun. I confirm ve I consent işaretleyin. Next e basın.

-Üste IWA'dan öğrendiğimizi "Scheduling Number" ı

Alta "soyadınızın ilk dört harfini" yazın.

-Çıkan sayfada posta kodunuzu yazın. (Türkiye'de bu sınav sadece Ankara Cinnah Caddesi Türk Amerikan Derneği'nde yapıldığı için ne yazarsanız yazın karşınıza tek bir adres çıkacaktır. Schedule an Appointment Get Directions a basın.)

-Çıkan sayfada "I agree" ye basın.

-Çıkan sayfada gün ve ay olarak müsait tarihi seçin. Go' ya basın.

-İstediğiniz günü seçin ve yan tarafta çıkan saati tıklayın.

-Çıkan sayfada yanında * bulunan kısımları doldurun. Next'leyin.

-Çıkan sayfada tekrar bilgilerinizi kontrol ederek başvuruyu tamamlamak için Complete Appointment a tıklayın.

-Çıkan sayfadaki "Confirmation Number" ı kaydedin.

-15 dakika içinde Prometric'ten mail gelecek.


SINAV BAŞVURUSUNU TAMAMLAMIŞ BULUNUYORUZ.


HEPİNİZE RAHAT BİR BAŞVURU SÜRECİ VE KOLAY SINAVLAR DİLİYORUM.


(Bu yazı uzun zamanımı aldı. Umarım eksiğiyle gediğiyle yardımcı olmuştur. Selamlar.)

-------------------------------------------------------------------------------------

edit: sınav başvurum aralık ayı sonu olmasına rağmen sınavı erteleme kararı aldım. bu süreç biraz sancılı -ama çok değil hemen üzülmeyin- bu yüzden elimden geldiği kadar bu "eligibility period extension" kısmını yani sınav erteleme işini basitçe anlatmaya çalışacağım:Request Eligibility Period Extension (Sınav Tarihini Erteleme)


Sınava gireceğiniz üç aylık period süresinde sınava hazırlandınız ancak denemelerde anladınız ki yeterli değilsiniz.

Sınavı size verilen üç ay periyodunun sonunda dahi verecek durumda değilsiniz ve sınavı ertelemek istiyorsunuz.

ECFMG size BİR KERELİĞİNE MAHSUS olmak üzere sınavınızı bir sonraki üç aya erteleme hakkı veriyor.


(Diyelim ki "Oct-Nov-Dec" aralığında sınav olacaksınız. Sadece "Jan-Feb-March" periyoduna erteleyebilirsiniz.

Diyelim ki ertelediniz ve sınava giremediniz / tekrar ertelemek niyetindesiniz. O halde sil baştan sınav başvurusu yapmanız gerekiyor. Yani dediğim gibi tek sefer erteleyebilirsiniz.)


Önemli bir mesele: Eğer sınav erteleme başvurusu yaptınız. Bundan sonra, erteleme için sizden talep edilen BÜTÜN İŞLEMLERİN, ECFMG TARAFINDAN BELİRTİLEN "DEADLINE" YANİ BİTİŞ TARİHLERİNDEN ÖNCE HALLEDİLMESİ GEREKİYOR.


( https://iwa2.ecfmg.org/epex/epexoverview.asp linkinde belirtildiği gibi, diyelim ki "Original Eligibility Period" tarihiniz "Oct 01 2018- Dec 31 2018".

Deadline tarihi olan "Jan 25 2019" da işlemlerin halledilmesi gerekiyor.)


------------------------------------

Öncelikle IWA'ya giriş yapın.

Ana sayfadaki "REQUEST TO EXTEND A USMLE ELIGIBILITY PERIOD" linkine tıklayın.


Aşamaları tamamladıktan sonra ödeme ekranı gelecek. Ödeme -2018 yılı itibariyle- 70 DOLAR. (Bu ödemeyi ECFMG'ye yapıyoruz. Ancak aşağıda da anlattığım üzere
erteleme talebinizin tarihine göre PROMETRIC de sizden ücret talep edebilir.)


Ödeme yapıldığında size "Request Identification Number" verilecek. Bunu not edip saklayın.


Aynı gün, "Your Request to Extend a USMLE Eligibility Period" başlığında bir mail gelecek.
Burada işlem talebiniz gerçekleştiği ve yeni sınav "Scheduling Permit" hazır olduğunda tarafınıza mail geleceği yazıyor.


Bu mail birkaç gün içinde gelecektir. (Bana üç günde geldi)

Şöyle yazacak: "Your Revised USMLE Scheduling Permit Is Available"ÖNEMLİ BİR MESELE: Mailde yazan şu kısım çok önemli:


"Important note for examinees who:

.cancelled a testing appointment 30 or fewer days before their scheduled test date,
.were turned away by the Prometric test center on their scheduled test date, or
.did not appear on their scheduled test date.

If you fall into one of these categories and have not already called Prometric to pay an appointment change fee, your eligibility record

failed to load into Prometric's system. You will not be able to schedule a testing appointment until you call Prometric, as directed

on your scheduling permit, and pay a fee to reinstate your eligibility record. After you have paid the appointment change fee,

you must forward the payment confirmation e-mail you received from Prometric to the National Board of Medical Examineers (NBME) at

USMLEReg@nbme.org. In your e-mail to NBME:


.type "Resend Eligibility" in the subject line, and
.include your full name, USMLE/ECFMG Identification Number, examination type (Step 1 and/or Step 2 CK), and testing region in the e-mail text.


After receipt of the e-mail from you, the NBME will send your updated information to Prometric and respond to you within two business days.
After you receive NBME's response, you can then contact Prometric to schedule a new testing appointment."


MANASI: eğer sınavınızı 30 GÜNDEN AZ SÜREDE İPTAL ETTİYSENİZ,

Prometric test merkezinden sınav günü geri çevrildiyseniz,

ya da test tarihinde yerinizde olmadıysanız


ve Prometric sınav merkezini ödeme yapmak üzere aramadıysanız, Prometric sistemine giriş yapıp sınav tarihi belirleyemezsiniz.
(Ben bu hataya düştüm ama iyi ki erken ayılmışım. Sınav tarihi belirlemeye çalıştığım zaman farkettim ki Prometric sitesinde
"böyle bir kayıt olmadığını" gösterip hata veriyor. Bu yüzden Prometric'i aramak gerekiyor.)


Prometric sınav merkezini (Hollanda / +31 320 239 540) arayın ve ödemeyi gerçekleştirin.


Ödeme yaptıktan sonra Prometric'ten size gelen "ödeme kaydını içeren maili" , "USMLEReg@nbme.org" adresine;

mailin konu kısmına (subject) "Resend Eligibility" yazıp,

ana metin kutusuna da "isim-soyisim", "USMLE/ECFMG Identification Number", "sınav türü (step 1)" ve "test bölgenizi (Europe)" yazıp

gönderin.(NOT: Arama işlemi için ben Skype'yi kullandım. Kredi kartınızdan yükleme yapabilirsiniz. Ben 15 dolar yükledim ve 4 kere aradım. Toplam 20 dakikayı bulmuştur diye düşünüyorum. Yine de bakiyemde 13.18 dolar kaldı. Yani 10 dolar filan yüklerseniz yeter diye düşünüyorum.


Bu arama işlemi biraz sıkıcı. Anlaşmak zaman alabiliyor. Hem konuşma kalitesi internet üzerinden normal şebeke gibi olmuyor. Yine de personel yardımcı olmaya çalışıyor. İlk aradığınızda bir kaç dakika telesekreter konuşuyor. En son sizden 1 ya da 2'ye basmanızı istiyor. 1'e basın. Karşınıza çıkan görevliye durumu -tabiki İngilizce olarak- izah edin. Onlar "payment/ödeme" işlemi için sizi bir kişiye bağlayacak. Burada sizden kart numaranızı ve kart bilgilerinizi isteyecekler.


Burada önemli husus şu: Dediğim gibi eğer sınav tarihinden 30 GÜN ÖNCESİNE KADAR erteleme talebinde bulunursanız para ödemeniz gerekmiyor.


Ancak, SINAV TARİHİNDEN ÖNCEKİ 5.GÜN-30. GÜN ARALIĞINDA erteleme talep ederseniz Prometric'e 50 DOLAR ödemeniz gerekiyor.
(Ben 27 ARALIK'da sınava girecektim. İptal edip uzatma talep ettiğim tarih 21 ARALIK olduğundan 50 DOLAR ile yırttım.)


Eğer SINAV TARİHİNDEN ÖNCEKİ 1.GÜN-5.GÜN ARALIĞINDA erteleme talep ederseniz, sınav bölgelerine göre ödeyeceğiniz miktar değişmekle beraber; sizin sınava gireceğiniz "Europe" bölgesi için 314 DOLAR ödeme yapmanız gerekiyor. (2018 için geçerli rakam buydu)


Bu yüzden bence en geç 6 gün öncesinde uzatma talebinizi başlatın.


Ödeme yaptığınızda size "payment" maili gelecek. Bunu yukarıda belirttiğim üzere "USMLEReg@nbme.org" adresine istenilen bilgilerle beraber gönderin.)


------------------------------------------------------------------

IWA'daki online işlem tamamlandıktan sonra "verification" kısmı var:


1-Eğer öğrenci iseniz ve okulunuz EMSWP ye kayıtlı DEĞİLSE --> Form 183-E isimli belgeyi siz ve okulda bu işlerle ilgilenen görevli yetkili beraber doldurmanız
gerekiyor. Tıp fakültesi yetkilisinin isim-soyisimi, imzası, resmi ünvanı, kurumun ismi yazılı olması gerekiyor. Ayrıca yetkili yine okulun mührünü basması gerekiyor.
Okulun ECFMG'ye bildirilen resmi yetkilisi haricinde bir başkası bu işlemi yaparsa GEÇERSİZ SAYILMAKTADIR.

Formun, ECFMG'ye ulaştırılacağı 45 gün içinde imzalanması gerekiyor. Ve form DİREKT OLARAK BU YETKİLİ TARAFINDAN OKULDAKİ OFİSİNDEN POSTALANMASI GEREKİYOR.

(Bu süreci, okulum EMSWP'ye kayıtlı olduğu için ben yaşamadım. Ama önerim şu ki, eğer okulunuz EMSWP'ye kayıtlı değilse -sınav başvurusu süresinde anlayacağınız üzere-
bu süreç başınızı ağrıtabilir. Bu yüzden erteleme işine ihtiyaç duymayacak kadar iyi çalışın. Mecburen ertelemeniz gerekiyorsa, yaklaşık bir ay öncesinden erteleme
talep edin ve hem para ödemeyin, hem de belgeleri postalamak için zamanınız olsun.)2- Eğer okulunuz EMSWP'ye kayıtlı ise "verification" için okulunuza haber gidiyor. Okuldaki yetkili onayladıktan sonra bu işlem tamamlanıyor.

(Mezun olduğum okulum -Cumhuriyet Universitesi- EMSWP'ye kayıtlı olduğundan ve sınav başvurusu için bu "verification" işlemini önceden -sınav başvurusu yaparken- hallettiğimden dolayı tekrar "verification" işlemim gerçekleşmedi. Öğrenci olup, EMSWP'ye kayıtlı fakültelerde öğrenim görmekte olan arkadaşlar yine de bu işlerle ilgilenen hocalarına bir sorsunlar. Ancak onlar için tekrar "verification" gerekiyor mu gerekmiyor mu bilmiyorum.)
Bu işlemleri hallettikten sonra NBME güncellenmiş bilgilerinizi Prometric'e bildirecek ve size iki iş günü içerisinde bir mail gönderecek.

(Ben 2 Ocak günü maili gönderdim. 3 Ocak günü mail geldi.)


"usmlereg@nbme.org" adresinden gelen mailde şöyle yazıyor:


"Dear Dr. ....

Thank you for contacting the National Board of Medical Examiners.

We are reinstated and updated your eligibility record in Prometric's system. You may go online or call Prometric to schedule a new appointment using the scheduling number from your scheduling permit. Do not attempt to "reschedule" using your previous Prometric confirmation number, as that number is no longer valid."


KISACA: Bilgilerinizi güncelledik ve Prometric'e gönderdik. Şimdi yeni başvurunuzu size göndermiş olduğumuz "scheduling permit" mailindeki "scheduling number" ile
online olarak yapabilirsiniz. Önceki başvurunuzun "confirmation number" ı ile "reschedule" yapmaya çalışmayın, çünkü o numara artık geçerli değil.

(NOT: "Scheduling number" 9 haneli, "confirmation number" 16 haneli.)Şimdi Prometric websitesinden başvurunuzu -ilk başvuru sürecinde anlattığımız gibi- yapabilirsiniz.


Edit 2: sınav günü

ankara-çankaya Cinnah caddesi
Üzerinde bulunan "Türk-amerikan derneği" 'nde sınava giriyoruz. Sabah 9'da başlayan sınav için en geç 8:30 da orada bulunun. (Eğer 8 gibi orada bulunursanız erkenden sınava başlama ihtimaliniz var. Tabiki sınava normal saatinde de başlayabilirsiniz, size kalmış. Ben 8 30 gibi başlamıştım.)

görevli arkadaşlar çok Candan davranıyorlar. Bu yüzden sınav öncesi istediğiniz şeyi sorabilirsiniz, aklınızda kalmasın. (Ben önceki gün gidip merak ettiklerimi sormuştum, ertesi gün de sordum. Zaten onlar da siz söylemeden aklınıza takılan soru varsa sorabilirsiniz diyorlar.)

Görevli, size öncelikle eşyalarınızı bırakmak üzere bir dolap anahtarı ve talimatları bildiren jelatin kaplı bir A4 kağıt verecek. A4 te yazanlari okuyun.

Dolabınız sırt çantası koyacak kadar geniş, hatta turistik sırt çantaları boyutunda gibi düşünün, bu yüzden il dışından gelip otelde konaklayan arkadaşlar sınav sonrası geri döneceklerse çantalarını dert etmesinler.


Dolabınızı kitledikten sonra içeriye gireceksiniz. İçeride bir küçük bölüm daha var, burada sizden kimlik bilgilerinizi teyit etmenizi isteyecekler. (Adresinizi ve e-mail adresinizi soruyorlar.) Sonra parmak izinizi alacaklar. İçeri girip çıkarken atacağınız imzanız ise kimlik kartinizdaki ya da ehliyetinizdeki imza olmalı.

Sonra size talimatlar anlatılacak. Kısaca söylemek gerekirse; gireceğiniz her blok öncesi kimliğiniz ve anahtarınızı görevliye vermeniz, parmak izinizi basmaniz, ceplerinizi gorevliye göstermeniz, metal detektörle aranmaniz ve imza atmanız gerekiyor. Bu uzun süren bir işlem değil, zaten aliskinlar. 30 saniye sürüyor sürmüyor. (Kimlik kartı ve anahtarı içeri girmeden geri verecekler.)

Sınavda mola verdiginizde ise çıkarken yine parmak izi basmaniz, imza atmanız, kimlik ve anahtarı teslim etmeniz gerekiyor. (Kimlik ve anahtarı yine geri verecekler.) Çıkışlarda arama yapılmıyor.


Sınava başlamadan görevli tarafından size iki not kağıdı, iki keçeli kalem ve bir kulak tıkacı verilecek. Bu not kağıtlarından birinde size ait "scheduling number" onlar tarafından yazılmış olacak. (Tutorial bittikten sonra gelecek ekranda bunu girip ilk blogu çözmeye baslayacaksiniz. Yani "scheduling permit" kağıdınızdaki numaraları ezberlemeye gerek yok.)

Sınav odasında bilgisayarlar var. Görevli sizi birine götürecek. Sınava basladiginizda ilk önce önünüze 15 dakikalık tutorial gelecek.(Burayı eğer önceden uworld, nbme deneyiminiz varsa direkt atlayabilirsiniz. Böylece bu süre mola sürenize ekleniyor ve 1 saat molanız oluyor. Ancak tutorial içinde "headphone" yani kulaklıklarinizi kontrol etmeniz gereken bölümü atlamayın. )

Sonra dediğim gibi "scheduling number" ı girip sınava baslayacaksiniz. (Her mola sonrasında yine bu numarayı girerek sınava basliyorsunuz)

Blok başına 40 soru, toplam 7 blok 280 soru mevcut. Her blok için 1 saat süreniz var. (Eğer bloğu erken bitirirseniz bu süre molanıza eklenir, diğer bloklar için kullanılamaz.) Ayrıca tutorial' ı atladığınız için 1 saat molanız var. Toplam 8 saat sürecek.

İster her blok sonrası beş dakika ara verin. İster hepsini bitirin hiç mola almayın, size kalmış. Zaman tanzimi önemli. Sınav odasında saat yok, sadece kilitli dolapların bulunduğu yerde saat var. Ancak mola aldığınızda bilgisayar ekranında ne kadar zaman kaldığı vs. Herşey yazıyor zaten. Ona göre ayarlarsiniz kendinizi.

Sınav bittiğinde ekrana sınavla alakalı anket soruları Geliyor. Bitirdikten sonra dışarı çıkıp eşyalarınızı alıyorsunuz. Görevliler anahtarı alıp sınav çıktınızı size teslim ediyorlar.

Geçmiş olsun.


Hepinize başarılar dilerim.
soru mantigi ve arayuzu UWorld adli soru bankasi ile neredeyse birebir ayni olan, amerika’da doktorluk yapmanin onundeki birinci engel olan sinavdir.